ČSSD chce obstrukcemi oddálit jejich schvalování, zabránit tomu ale kvůli koaliční většině nemůže.

"Nám nic jiného nezbylo než touto formou lidem ukázat, že my s tím nesouhlasíme," uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba. Vytkl zástupcům vládních stran, že se prý nechtěli s opozicí na reformách dohodnout. "My zde předvádíme, že se spíše šprajcujeme," řekl poslanec a zároveň se omluvil všem lidem, kteří musejí kvůli nočnímu jednání s poslanci "šaškovat".

Poslanci se už od 17:30 stále věnují opakovanému projednávání novely o omezení státní podpory stavebního spoření. "Naším cílem je, aby tato novela nebyla schválena do konce letošního roku tak, aby nabyl účinnosti původně platný zákon o stavebním spoření, tak jak to v jedné z variant předpokládá i rozhodnutí Ústavního soudu," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Omezení státní podpory stavebního spoření by schválili poslanci již potřetí. Po jejím prvním schválení Ústavní soud letos v dubnu na podnět ČSSD rozhodl, že byla schválena ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze, aniž by pro takovýto postup byl dán důvod. ÚS se postavil i proti tomu, že zákon měl platit retroaktivně. Vládě dal čas na napravení chyb do konce letošního roku.

Vláda proto retroaktivitu vypustila a normu předložila znovu. Sněmovna ji většinou koaličních poslanců schválila. Senát, v němž má většinu levice, poslancům návrh zákona vrátil.

Senátoři navrhovali, aby zůstaly podmínky platné do roku 2010. Státní podpora byla do té doby 15 procent z naspořené částky, maximálně 3000 korun ročně.

Kalousek: rozpočet ušetří pět až šest miliard

Vládou předložená novela naopak vedle snížení státního příspěvku počítá i s tím, že se nově začnou zdaňovat i připisované úroky. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ušetří přijetí zákona státní kase pět až šest miliard korun ročně.