Vypadá to, že lidi k tomu dohnala obava ze zvýšené kriminality, která souvisí s přílivem nepřizpůsobivých občanů, hrnoucích se na sever z různých koutů republiky. Rozhořčení lidé, kteří proti neutěšené situaci v minulých týdnech demonstrovali, už nespoléhají jen na policejní posily a snaží se chránit sami.

„Je to pravda. Já mám taky pistoli,“ říká nedůvěřivě přes napůl stažené okénko u auta asi padesátiletý řidič taxíku v Rumburku na náměstí. Při jeho práci to není nic výjimečného, ale nějaký ten sprej nebo obušek mají u sebe poslední dobou i jeho zákazníci.

„Vůbec se tomu nedivím, v noci v baru se může semlít ledacos,“ vysvětluje a na otázku, kde se v Rumburku prodávají zbraně a pepřové spreje, mě bez váhání posílá na okraj města k Janu Pospíšilovi. K mému překvapení přijíždím k běžnému rodinnému domku, tradiční výlohu s vystavenými loveckými puškami hledám marně. Pouze skromná cedulka na vrátkách prozrazuje, že jsem tu správně.

„V Krásné Lípě mám střelnici a provádím zkoušky na zbrojní průkaz. Zbraně prodávám individuálně,“ vysvětluje šedovlasý sympatický muž a odemyká bezpečnostní dveře do skromné prodejny v přízemí domu.

Sprej je lepší než zbraň

„Tzv. tekuté střely nakupují nejvíce ženy, které pracují za přepážkou v bance, na úřadě nebo třeba i v knihovně. Nevědí, kdo tam za nimi přijde. Potom samozřejmě ženy, které sportují a domů z tréninku se vracejí za tmy,“ ukazuje na černé spreje na poličce za malým pultíkem. „Doporučuji jim to místo zbraně. Je to účinné, můj známý z URNA to zkoušel. Je to chlap jako hora a porazilo ho to,“ pokyvuje hlavou.

Koupila jsem pro sebe a pro mou patnáctiletou dceru pepřový sprej. Bydlíme na odlehlém místě a bylo to pro lepší pocit.mluvčí rumburské radnice

Podle vlastních zkušeností potvrzuje, že v poslední době na Šluknovsku lidí toužících po zbrani zřetelně přibývá. Letos už si z jeho kurzu odneslo zbrojní průkaz 30 lidí, teď bude absolvovat zkoušky další skupina. Jen během včerejšího dne se přihlásili další dva zájemci. „Mají obavy a chápu to. Když jedete ráno kolem školy, parkoviště je úplně plné. Rodiče mají strach a děti do školy vozí auty,“ přibližuje aktuální situaci v Rumburku.

„Ale na druhou stranu dost se to tu zlepšilo díky policejním posilám i práci městské policie a sociálky,“ dodává Pospíšil, který je třetím rokem v městském zastupitelstvu jako nezávislý za ODS. Doma má na stěně titul mistra světa ve sportovní střelbě.

„Když k nám před první demonstrací přijeli z policejního prezidia, jejich první otázka byla, jaká je nálada obyvatel, a druhá, jestli se lidé v Rumburku vyzbrojují,“ tvrdí mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová, která si v době, kdy se do města přistěhoval větší počet nepřizpůsobivých, také pořídila obranný sprej.

„Koupila jsem pro sebe a pro mou patnáctiletou dceru pepřový sprej. Bydlíme na odlehlém místě a bylo to pro lepší pocit,“ vysvětluje Doušová.

Stejně mluví i pětatřicetiletá žena z Rumburku, která si nepřála být jmenována. „Paralyzér s sebou nosím od doby, kdy mne v Děčíně v noci napadli dva Romové. Naštěstí mi pomohl jeden muž a dobře to dopadlo,“ vypráví mladá žena.

„Přemýšlím, že ho ale vyměním za nějaký sprej, paralyzér je moc těžký. Určitě ale chci mít u sebe něco na obranu, v noci se tu na ulici bojím,“ dodala.

Policie zvýšené ozbrojování obyvatelstva zatím nezaznamenala. „Nemáme zprávy o vyzbrojování. Ani jsme nezaznamenali žádné neoprávněně držené zbraně,“ prohlásil stroze mluvčí děčínské policie Vojtěch Haňka.