Premiér Petr Nečas (ODS) prostřednictví mluvčího vlády Jana Osúcha Právu vzkázal: „Pokud by se prokázaly v médiích uvedené vazby Martina Romana na Škodu Plzeň, šlo by o vážné podezření z porušení zákona a ze střetu zájmů. V takovém případě by byly úvahy o jeho odvolání z dozorčí rady na místě.“ Informace z tisku a pravost dokumentů, na které se novináři odvolávají, je však podle něho nutné nejprve prověřit.

Dokumenty zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD). Naznačují, že se Roman ve Škodovce spolu s dalšími třemi nejvyššími manažery choval jako majitel. Těsně před odchodem ze Škody Holding do ČEZ Roman uzavřel s Tomášem Krskem, Jiřím Zapletalem a Michalem Koreckým dohodu, že se může do čela představenstva a na post generálního ředitele Škody kdykoli vrátit. „Takovou dohodu může uzavřít a splnit snad jen majitel společnosti,“ poznamenává list. Podle serveru Ihned.cz by se mohlo jednat o největší střet zájmů v polistopadové éře.

Firmy kolem Škody měly od ČEZ miliardové zakázky

Martin Roman existenci zmíněné dohody nepopírá, tvrdí však, že šlo o krátkodobý dokument pro případ, že by post v ČEZ nezískal. Jeho platnost prý byla následně ukončena. Zároveň zopakoval, že nikdy nebyl majitelem Škody.

Pokud by Škodu vlastnil, šlo by o jeden z největších střetů zájmů, neboť firmy ze skupiny Škoda získávaly od ČEZ, miliardové zakázky.

Podobně jako Nečas se pro server Ihned.cz vyjádřil ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). „Jestli se tyto informace potvrdí, tak si nedovedu představit, že by byl i nadále v roli předsedy dozorčí rady. Spojení mezi energetickým koncernem a společností, která od tohoto koncernu následně dostává zakázky, to si opravdu představit nedovedu,“ uvedl.

Kalousek chce šetření po Romanově nástupci

Že by Roman neměl zůstat v dozorčí radě, si myslí také předseda rozpočtového výboru Sněmovny Pavel Suchánek (ODS) nebo šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

„Pokud se potvrdí podezření na jakoukoli provázanost nebo dokonce trestný čin, myslím, že by ministerstvo financí mělo zvážit, zda může být Martin Roman členem dozorčí rady. V dozorčích radách by měly sedět jen morálně bezúhonné osoby," uvedl Gazdík.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se podle svého mluvčího Ondřeje Jakoba obrátí na předsedu představenstva a generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše s žádostí, aby prošetřil, zda mohlo dojít ke konfliktu zájmů bývalého předsedy představenstva Martina Romana při zadávání zakázek společnosti ČEZ, píše server.

Materiály, z nichž MfD čerpá, pocházejí z obchodních rejstříků několika zemí, bankovních záznamů a analýz švýcarských prokurátorů, kteří prošetřovali podezření z trestných činů okolo firmy Appian při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Právě společnost Appian Machinery (Netherlands) B.V. byla v roce 2006 zapsána do rejstříku jako oficiální majitel plzeňské Škody. Společnost však získaly firmy ze struktury Appianu od státu a jejích věřitelů už v letech 2002 až 2003.
Podle jednoho ze zveřejněných dokumentů byl benefičním vlastníkem Appianu, tedy tím, v jehož prospěch jdou výnosy, Artwick Investment Limited z Britských Panenských ostrovů. Tuto firmu vlastnila společnost The California Trust z Kajmanských ostrovů. A jejími beneficienty jsou již zmiňovaní Roman, Krsek, Zapletal a Korecký, tedy šéf ČEZ a tři tehdejší manažeři Škody.