Do oběhu se kvůli bezzubé legislativě ve velkém vracejí pistole a samopaly znehodnocené například pro sběratelské účely, ale snadno upravitelné tak, že jsou opět schopné střelby. Kriminálka se už podle interních dokumentů vedení policie zabývá i případy, kdy jsou zbraně prodávány na internetových aukčních serverech.

Právě oficiálně znehodnocené, ale ve skutečnosti znovu funkční zbraně představují pro policii vážný problém, mezi zločinci jsou totiž velmi oblíbené. Elitní protimafiánský útvar dokonce považuje příliš vágní předpisy a následné zaplavení černého trhu papírově neexistujícími pistolemi a samopaly za jednu z největších překážek v boji proti organizovanému zločinu.

Vedení policie proto tlačí na zpřísnění pravidel. „Vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu, kterou se stanoví postup při znehodnocování a ničení zbraně, je dle našich dosavadních zkušeností poněkud benevolentní. Čímž nepřímo umožňuje i v případě, kdy je zbraň znehodnocena v souladu s ní, úpravy znehodnocené zbraně zpět na plně funkční zbraň,“ řekla Právu mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Nová pravidla řeší každou zbraň zvlášť

Rezort průmyslu a obchodu se podle svého mluvčího Jiřího Sochora zpřísnění legislativy nebrání a chystá už nový systém znehodnocování zbraní, který by bylo možné aplikovat na úrovni celé Evropské unie.

„Výsledkem jsou komplexní pravidla, která řeší znehodnocování jednotlivých funkčních částí zbraní individuálně, a to navíc vždy přesně pro konkrétní druh zbraně. Jinými slovy je navržená tabulka, která předepisuje jak znehodnotit tu kterou část zbraně i zbraň jako celek,“ řekl Právu Sochor.

Proti platným a poměrně obecným pravidlům je podle něho nový systém daleko důslednější. „Náš návrh studuje nyní Evropská unie a na pořad jednání by se mohl podle našich informací dostat někdy v první polovině příštího roku. Pravděpodobně by pak na jeho základě byla vypracovaná příslušná směrnice a ta by se pak promítla i v českých pravidlech,“ vysvětlil.

Znehodnocené zbraně jsou opatřovány speciální značkou a jejich majitel s nimi pak může nakládat bez jakéhokoliv omezení nebo povinnosti registrace. „Z hlediska účelu, pro který byla možnost zbraň znehodnotit zařazena do zákona o zbraních, nelze nic namítat. To ale neplatí, pokud je taková zbraň ve stavu, kdy lze její funkčnost obnovit během několika desítek minut práce, která rozhodně nevyžaduje žádné vysoce odborné znalosti a nářadí. Takový stav je nežádoucí,“ řekla policejní mluvčí.

Kvůli nárůstu případů, kdy jsou zbraně znehodnocovány úmyslně v rozporu s vyhláškou, zpřísnila policie podle Bednarčíkové v poslední době kontroly ve všech regionech. Licenci na znehodnocování zbraní má u nás zhruba šedesátka firem.

Jejich tzv. „reaktivováním“ se zabývají specializované gangy. Jeden takový rozprášil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu letos na jaře, když zadržel pětici mužů včetně bývalého zbrojíře městské policie v severních Čechách.