Reformní novela zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře se vrací do Sněmovny. Vládní koalice může v dolní komoře senátní veto přehlasovat.

Vrátil i prodloužení platnosti balíčku úspor

Senát v pátek také zamítl prodloužení platnosti balíčku úsporných opatření v sociální oblasti stejně jako novelu zákoníku práce. Obě normy se vrátí do Sněmovny.

Soubor opatření, která se týkají například vyplácení nemocenské, rodičovského a sociálního příspěvku či příspěvku na péči, je téměř totožný s balíčkem přijatým loni ve stavu legislativní nouze.

Ústavní soud kvůli formě schválení na návrh opozice platnost přijatých opatření zrušil ke konci letošního roku. Vláda proto balíček předložila znovu, aby úsporná opatření mohla platit nadále. Senátoři to odmítli.

Novela zákoníku práce

Stejně dopadla i novela zákoníku práce, která mění vyplácení odstupného či množství hodin, které bude možné odpracovat na dohodu o provedení práce.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), který normy před senátory obhajoval, přiznal, že se zamítavým stanoviskem počítal.