„Nebylo to na mou žádost. Nikdo mi to neoznámil, nikdo to se mnou nekonzultoval,“ řekl Právu Pospíšil.

„Je to takové prazvláštní, i z lidského hlediska. Myslím si, že by od pana děkana bylo solidní, aby to těm, které z rady vyškrtne, alespoň sdělil,“ dodal Pospíšil.

Podle opozice, stojící na škole vůči současnému vedení fakulty, jde jen o další krok, který má omezit vliv lidí z reformního křídla kolem Jiřího Pospíšila. „Většina z nich však na funkci ve vědecké radě raději rezignovala sama,“ uvedl zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Děkan plzeňských práv Květoslav Růžička důvod vyškrtnutí neuvedl, jen potvrdil, že Jiří Pospíšil ve vědecké radě nyní nefiguruje. „Budeme ji ale doplňovat o další kapacity a počítáme s ním, chceme ho tam,“ sdělil Růžička.

Na dotaz, proč tedy ministra napřed vyškrtli a pak budou usilovat o jeho návrat, děkan odpověděl: „Bylo to kolektivní rozhodnutí, navrhli jsme některé změny a dopadlo to, jak to dopadlo.“

Růžička připustil, že záležitost s Pospíšilem nijak nekonzultoval. A proč mu nic neoznámili? „Máte ještě nějakou otázku?“ opáčil děkan a zavěsil.

Rozdílné názory

Pospíšil vykonával funkci děkana před Růžičkou a vyvedl fakultu z nejhlubší krize, která nastala, když se v roce 2009 provalily aféry s rychlostudenty. Současného děkana opakovaně kritizuje.

„Své rozdílné názory na vedení fakulty jsem vyjádřil tím, že jsem se školou letos na jaře ukončil pracovní poměr. Na druhou stranu nevidím důvod, proč bych jako ministr spravedlnosti nemohl zasedat ve vědecké radě právnické fakulty,“ podotkl Pospíšil.

„Možná to souvisí s mým vyjádřením v rozhlase, kde jsem uvedl, že se budu na příští vědecké radě ptát, proč bylo zrušeno jen dvanáct diplomů. Ale to je jen spekulace,“ podotkl ministr.

Logický krok?

Ve vědecké radě figuruje třeba děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, předseda české advokátní komory Martin Vychopeň nebo předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Ten se o tom, že ministr Pospíšil už v seznamu není, dozvěděl až od Práva, považuje to ale za logický krok.

„Pravomocí děkana je vybírat si své spolupracovníky a pan Pospíšil opakovaně veřejně vyjádřil nesouhlas s kroky vedení. Proč by měl v tomto orgánu působit člověk, který se od fakulty několikrát veřejně distancoval?“ poznamenal Baxa.

Vědecká rada fakulty mimo jiné projednává dlouhodobé vzdělávací i vědecké záměry a schvaluje studijní programy.