"Je to jen otázka priorit uvnitř jeho kapitoly. My jsme se shodli, že na to, co potřebuje, je rozpočtově saturován. Je otázka, jestli upřednostní tu či onu položku," poznamenal po schůzce k rozpočtu ministerstva školství pro příští rok Kalousek. "My jsme se dohodli, že kapitola navýšena nebude," dodal strážce státní kasy.

Dobeš v souvislosti s návrhem rozpočtu pro příští rok varoval, že pokud školství nedostane přidáno 1,5 miliardy, bude škrtat v platech nepedagogických pracovníků škol. Školníkům, hospodářkám, správcům sítí, kuchařkám a dalšímu personálu by se tak snížily platy o pět procent. Už letos přitom klesly o deset procent, jejich průměrná mzda činila v prvním čtvrtletí tohoto roku 13 000 korun.

Peníze budou, slíbil Dobeš

Po pondělním jednání Dobeš řekl, že ministerstvo financí umožní použít úspory z letošního roku na předfinancování výdajů v roce 2012. Školství také podle něj získá 300 miliónů korun takzvaného "kalouskovného", které dostane z kapitoly Všeobecná pokladní správa. Tyto peníze ministerstvo financí formou účelové dotace v minulých letech posílalo sportovním svazům na podporu sportu. "Já díky těmto opatřením najdu 700 miliónů na nepedagogy," dodal Dobeš.

Učitelům už dříve slíbil přidat v roce 2012 čtyři miliardy, a pokud se nenavýší rozpočet školství, chce tyto peníze ušetřit mimo jiné i na platech školníků a kuchařek.

Dobeš byl kvůli záměru snižovat nepedagogickým pracovníkům mzdy kritizován i ze strany TOP 09. [celá zpráva]