„Pokud se nepřihlásíme o svá práva, nikdo to za nás neudělá. Pokud si sami nezvolíme starostu, primátora, hejtmana i prezidenta, nemůžeme potom očekávat, že se budou o nás zajímat. Oni se musí zajímat o ty, kteří je zvolili! A těmi v tuto chvíli my nejsme,“ komentoval v pátek petiční akci šéf SPOZ Vratislav Mynář.

Představitelé SPOZ už přitom deklarovali, že na prezidentském stolci by rádi v roce 2013 viděli svého čestného předsedu Miloše Zemana. Předseda pražských zemanovců Miroslav Šlouf ale v pátek uvedl, že petiční akce je zaměřena výhradně na přímou volbu, nejde podle něj o propagaci Zemana jako prezidentského kandidáta.

„My nyní touto petiční akcí neprosazujeme Miloše Zemana, my prosazujeme přímou volbu,“ vysvětlil Šlouf Právu. „Za dvacet let se ukázalo, že poměrný volební systém nefunguje, vybydlel se,“ doplnil s tím, že je třeba v ČR výrazně posílit prvky přímé demokracie.

Petiční akci podle SPOZ podporuje i předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. „Myšlenka přímé volby je mi osobně velmi sympatická, protože nejde jen o volbu prezidenta. Právě starostové, ti jsou nejblíže lidem. A většina lidí by uvítala, aby starostou byl člověk uznávaný a člověk, který má jejich důvěru. Tato iniciativa si zaslouží podporu. A moji podporu má jednoznačně,“ sdělila Vodičková.