Hlavní obsah

Senát odmítl první část reformy zdravotnictví

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Senát ve čtvrtek podle očekávání zamítl první část zdravotní reformy. O vládní novele o veřejném zdravotním pojištění, která umožní stanovit základní a nadstandardní péči a zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den, nyní rozhodnou poslanci. Hlasy koalice mohou veto horní komory zvrátit. Opozice ohlásila, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Reforma zdravotnictví navržená ministrem Leošem Hegerem (TOP 09) zelenou v Senátu nedostala.

Článek

Pro zamítnutí novely bylo 48 přítomných senátorů ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a Severočeši.cz. Proti bylo 27 zástupců ODS a TOP 09 a Starostů. Předsedkyně klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová před tím neuspěla s návrhem, aby horní komora předlohu schválila ve sněmovním znění. Poměr hlasů byl přesně opačný.

Definice standardu a nadstandardu zatím není stanovena. Odborníci nejprve určí výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů. Pokud by si pacient vybral nadstandard, zaplatí rozdíl mezi ním a standardem.

Pacienti by měli podle novely platit v lékárnách 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na receptu. Léky do 50 korun by ale nebyly hrazeny z veřejného pojištění, lidé je budou platit ze svého.

Další změna předpokládá zavedení aukcí na léky. Zmocnění k jejich provádění by měl lékový úřad, který by vytvářel seznamy léků pro předepisování. Pro lékaře i pacienty by nebyly léky mimo seznam výhodné, úhrada z pojištění by byla nižší a stoupl by doplatek pacienta.

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny by musely vrátit třetinu zůstatků na svých účtech zpět do systému pojištění. Má to pokrýt zvýšené náklady v důsledku růstu daně z přidané hodnoty. Celkem by šlo o 5,4 miliardy korun. Novela umožní fúzi pojišťoven.

Novela je první ze série reformních norem. Další tři reformní zákony projednala Sněmovna v prvním čtení začátkem července. Platit by měly od ledna 2012.

Senát schválil rychlejší bezpečnostní prověrky

Senát schválil na svém čtvrtečním jednání vládní návrh, podle kterého budou žadatelé získávat rychleji bezpečnostní prověrku. Předloha má snížit byrokracii bezpečnostního řízení. Míří k podpisu prezidenta.

"Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) je zavalen často žádostmi, které téměř paralyzují jeho funkci," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Předloha má současnou situaci změnit.

Žadatelé budou NBÚ poskytovat méně informací. Lidé, kteří budou o prověrku žádat, budou muset vysvětlit, proč ji vlastně potřebují. NBÚ nebude zahajovat bezpečnostní řízení v případech, když bude žádost nedůvodná. Případně řízení zastaví, když důvod pomine. Doba prověřování se zkrátí podle typu stupně utajení až o tři měsíce.

Žádost o prověrku podnikatele bude nově podle předlohy provázet poplatek 5000 nebo 10.000 korun v závislosti na zdroji a poskytování utajované informace. Bezpečnostní ředitelé různých orgánů budou mít podle předlohy nově možnost schválit pracovní místa či funkce, pro které bude prověrka nezbytná.

Novela ruší prověřování podnikatelů pro možnost nakládat s informacemi v nejnižším stupni utajení, označovaném jako "vyhrazené". Odpovídající bezpečnostní řízení prý bylo příliš náročné vzhledem k malému významu tohoto stupně utajení. Podnikatelé napříště mají sami písemně deklarovat, že podmínky pro nakládání s vyhrazenými informacemi splňují.

Reklama

Výběr článků

Načítám