Rakev přikrytou českou vlajkou vynesla z letadla čestná stráž. U katafalku promluvili armádní kaplan Jaroslav Kníchal, ministr Vondra a zazněla státní hymna.

Smuteční ceremoniál na letišti v Praze-Kbelích doprovázel 5. června odpoledne přílet armádního letounu s ostatky vojáka, který zahynul 31. května v afghánské provincii Vardak.

Smuteční ceremoniál na letišti v Praze-Kbelích doprovázel 5. června odpoledne přílet armádního letounu s ostatky vojáka, který zahynul 31. května v afghánské provincii Vardak.

FOTO: Roman Vondrouš , ČTK

K útoku na české vojáky došlo v okamžiku, když příslušníci poradního a výcvikového týmu známého pod zkratkou OMLT jeli na pravidelné setkání s místními obyvateli. Jejich obrněné vozidlo Iveco najelo na improvizované výbušné zařízení. Po výbuchu zemřel na následky zranění český voják a také afghánský tlumočník.

Exploze zranila i další dva příslušníky českého kontingentu. Těžce zraněný voják je od středy v Praze v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Rodina si o jeho stavu nepřeje poskytovat žádné informace. Lehce zraněný velitel jednotky podplukovník Michal Kucharský zůstal v Afghánistánu. Předpokládá se, že se vrátí zpět do služby.