Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil úsporné změny ve stavebním spoření, avizoval, že bude potřebovat ušetřit šest miliard korun. [celá zpráva]

Kalousek následně navrhl zablokovat celkem 2,6 miliardy, které měly kraje dostat na pokrývání ztrát regionální železniční dopravy. Haškovi podle informací ČTK záměr ministra financí potvrdil i premiér Petr Nečas (ODS).

Kalousek se nám mstí, tvrdí Hašek

„Brutální zásah, který předvedl pan Kalousek, není ničím jiným než vendetou, odvetou sociální demokracii za to, že jsme jako opozice u Ústavního soudu napadli špatný postup při schvalování zákona o zdanění stavebního spoření,“ řekl Hašek.

„Že je to špatný postup, na to byl opozicí upozorňován. Pan Kalousek na to kašlal. A dnes se mstí za svou vlastní chybu občanům ČR, že sebere krajům dvě a půl miliardy na regionální železniční dopravu.

Budeme se soudit

„Nebyli jsme o tom dopředu informováni, nebylo to s námi projednáno. Vláda tím porušuje smluvní závazek. V roce 2009 bylo uzavřeno memorandum o zajištění stabilního financování dopravní obslužnosti veřejné regionální železniční dopravy. ČR tehdy zastoupil tehdejší premiér (Jan) Fischer, ministr dopravy (Gustav) Slamečka, ministr financí (Eduard) Janota a účastníky jsou všechny kraje,“ řekl Hašek.

Smlouva podle něj byla uzavřena na deset let, a pokud se mělo něco měnit, tak za souhlasu všech stran. „K tomu nedošlo, je to jednostranný krok Nečasovy vlády. Může významně poškodit regiony a veřejnou dopravu. My budeme trvat na splnění smlouvy a vynutíme si plnění soudně,“ zdůraznil Hašek.