Návrh nejmenší vládní strany počítá s vytvořením státem garantovaného fondu, který bude naplněn dluhopisy ČR a zároveň dalších států, jež mají podobný rating jako ČR. Takové pojetí má podle Bárty zajistit stabilitu komerčního pilíře i v případě, kdy se jeden ze států dostane do finančních problémů.

"Zásadní otázkou je, aby státní dluhopisy byly zajištěny tak, aby i v případě krachu správce byla odpovědnost státu za klienty, tedy občany," uvedl na tiskové konferenci Bárta. "Státní fond má zajistit maximální garanci pro nákup a správu státních dluhopisů," dodal neformální lídr VV.

Anonymní účty jako ochrana před reklamou

Do vyjednávání o důchodové reformě jde nejmenší vládní strana i s návrhem na vytvoření anonymních penzijních účtů. Takzvaný Blind Trust má ochránit občany před "nájezdem" bankovních domů, které by je bombardovaly nabídkami dalších druhů spoření na důchod, uvedl ekonomický expert strany Michal Babák.

Podle Bárty se VV svými čtvrtečními návrhy snaží posunout debatu o důchodové reformě dál. Práce na ní se zpozdily koaliční krizí, která trvala zhruba dva týdny.

Bárta se po odchodu z čela resortu dopravy pustil naplno do dalších politických aktivit. Ve středu se sešel se zástupci odborů. Jednal s nimi o vládním návrhu důchodové, zdravotní a sociální reformy. [celá zpráva]