Kočí nyní hrozí, že bude „poslána“ z výsadní pozice vpředu sněmovního sálu, kam patřila jako čelní představitelka jedné ze stran, pryč. Nejspíš až dozadu, ke zdi. Což je osud, který v minulosti potkal, jak už před týdnem Právo připomnělo, všechny odpadlíky: bývalé soc. dem. Pohanku a Melčáka a stejně tak i Tlustého a Schwippela, kteří kdysi patřili  do řad občanských demokratů.

Tluchoř přelstil VV

To je ale scénář, který se rozhodně nelíbí Tluchořovi, který by se v případě přestěhování Kočí naběhal. Proto se minulý týden, když nová šéfka klubu véčkařů Karolína Peake přišla s požadavkem na změnu zasedacího pořádku ve Sněmovně, který by odsunul bývalé kolegy Kočí, HumlaŠkárku ze sousedství VV, uchýlil ke „lsti“.

Jako zkušený matador věděl, že bude-li se na organizačním výboru hlasovat o programu schůze naráz, nikdo přesazování nezabrání. Požádal proto o oddělené hlasování, a i díky jeho hlasu změna zasedacího pořádku do programu schválena nebyla. Vybočil tak z nepsaných pravidel, podle kterých se vždy klubům, které přesazení některých poslanců navrhly, vyhovělo. Právě ODS přitom patřila k těm, které v minulosti o „škatulata“ žádaly častěji.

John: Sedět vedle odpadlíků je nepředstavitelné

Véčkaři ale budou na stěhování svých bývalých kolegů trvat a navrhnou zařazení změn na začátku schůze do programu opět. „Neumím si představit, že by seděli přímo vedle nás,“ řekl Právu rozladěně již koncem minulého týdne šéf strany Radek John. I když, jak poznamenal, u Kočí to není až tak rozhodující, protože vedle ní sedí v sále Marek Šnajdr z ODS a z druhé strany není nikdo, protože tam je židle vyhrazená pro ministra Josefa Dobeše.

Nespokojeni se ale se svými sousedy mohou cítit Josef NovotnýMartin Vacek, kterým zasedací pořádek přiřknul za souseda odpadlíka Jaroslava Škárku, a stejně tak i Lenka Andrýsová, která by měla usednout vedle Stanislava Humla.