„Dokud ministerstvo o mém návrhu nerozhodne, nechci se k tomu blíže vyjadřovat,“ reagovala v pondělí Zelená. Potvrdila pouze, že se jedná o ryze pracovní záležitost, která nesouvisí se žádným kárným proviněním. „Každý vedoucí má právo si vybrat, s kým chce spolupracovat. Toho člověka nechci nijak špinit, to by bylo vůči němu nespravedlivé,“ dodala Zelená.

Tolara se Právu nepodařilo zastihnout. Podle sekretářky čerpá řádnou dovolenou. Právo oslovilo i několik dalších plzeňských žalobců, ale nikdo z nich nechtěl tuto záležitost komentovat. Shodli se ale v jednom, k dobré atmosféře na úřadu to rozhodně nepřispěje.

Ministerstvo nechce důvody návrhu komentovat

Podle tiskové mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové byl návrh okresní státní zástupkyně Plzeň-město Antonie Zelené na odvolání Pavla Tolara z funkce náměstka podán v souladu se zákonem o státním zastupitelství. „Ten stanoví, že náměstky vrchních, krajských a okresních státních zástupců jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti na návrh vedoucího státního zástupce, o jehož náměstka se jedná,“ vysvětlila Palečková.

Na ministerstvo byl zmiňovaný návrh doručen 9. března. „Tímto dnem bylo ve věci zahájeno správní řízení. V tuto chvíli nelze předjímat, kdy ministr spravedlnosti fakticky rozhodne. Případ se totiž může prodlužovat například v důsledku sběru podkladových materiálů,“ uvedla dále Palečková.

Jak doplnila, s obsahem návrhu se musí nyní v prvé řadě seznámit účastník řízení, který má právo se k němu vyjádřit. „Proto ministerstvo zaslalo Pavlu Tolarovi návrh na jeho odvolání a současně ho požádalo o zaslání stanoviska k tomuto návrhu, a to ve lhůtě 20 dnů ode dne doručení,“ upřesnila Palečková.

Důvody pro odvolání Tolara ale uvést nechtěla. „Nebylo by ze strany ministerstva korektní zveřejňovat obsah návrhu dříve, než se s ním seznámí účastník správního řízení,“ prohlásila mluvčí ministerstva.

Zelená je pověstná důrazem na dodržování pracovní morálky u svých podřízených. Na řadu z nich už také podala kárnou žalobu za nečinnost. Z taláru například svlékla i svého bývalého předchůdce Petra Moronga. Před dvěma lety si ji vybral ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v tažení proti lenivým soudcům. Stala se součástí týmu, který prováděl prověrky, po kterých ministerští úředníci podali na severočeské soudce několik kárných žalob za neúměrné průtahy.