Osvald od pondělí působí jako šéf prezidentovy kanceláře, v profesní hierarchii tak o jedno patro povýšil. Právu to potvrdila mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká s tím, že Osvald byl zatím řízením kanceláře pověřen a že na toto místo je v současné době vypsáno výběrové řízení.

Právě na možné povyšování členů výběrové komise, kterou sestavil ministr vnitra Radek John (VV), v uplynulých týdnech upozorňovali především představitelé ODS, kteří proces výběru nového policejního prezidenta tvrdě kritizovali jako netransparentní a zmanipulovaný.

„Naše obavy, že podřízení budou vybírat svého nadřízeného, se potvrdily. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo také k pláči,“ řekl k tomu ve středu Právu poslanec ODS a člen sněmovního branně-bezpečnostního výboru Jan Vidím.

Sám Lessy kritiku odmítá s tím, že Osvald je špičkový profesionál. „Já ho znám již delší dobu a nemůžu nikoho trestat za to, že byl v nějaké výběrové komisi. Nehledě na to, že jsem ani nevěděl, že v té komisi bude,“ řekl k tomu ve středu Lessy. Odmítl tak, že by šlo o formu odměny za Osvaldovo doporučení v komisi. „Nemá to s tím vůbec nic společného,“ konstatoval nový policejní prezident.

Kopecká v této souvislosti poznamenala, že dosavadní ředitel kanceláře prezidenta Michal Dlouhý se stal šéfem policejních pyrotechniků.