„Na tabulích bude zveřejňován propočet dojezdové doby, zohledňující hustotu provozu, vlivy nehod, částečných uzavírek i meteorologické situace,“ vysvětluje generální ředitel ŘSD Jiří Švorc.

Například na proměnné tabuli na okraji Prahy se řidič dozví, za jak dlouho by v dané chvíli měl dojet na dálniční sjezd u Plzně. „Jedná se ale skutečně jen o orientační údaj. Chceme prostě řidičům na těchto dvou dálnicích poskytnout další službu, kterou nám moderní technologie umožňují,“ prohlásil Švorc.

Údaje pro tabule poskytne Národní dopravní informační centrum v Ostravě a zveřejňovány budou také na internetové adrese www.dopravniinfo.cz. Již nyní tam jsou zobrazovány intenzity provozu na Pražském okruhu i na jednotlivých úsecích dálnic D 1, D 2 a D 5.

„Určitě se najdou někteří nezodpovědní řidiči, kteří budou chtít se systémem travel time závodit. Na ně se ale nepochybně zaměří zvýšený dohled dopravní policie,“ varuje Švorc.

Na dálniční síti ČR, která měří necelých 1200 kilometrů, je v současné době umístěno celkem 97 proměnných informačních tabulí. ŘSD ujišťuje, že pokud se novinka osvědčí, bude systém travel time postupně rozšířen i na další dálnice.