„Vyjádření pana prezidenta nemohlo překvapit. Jeho okolí vždy patřilo k pevnému kartelu moci ODSČSSD, které ovládalo Prahu. Pan prezident se tedy nemohl vyjádřit jinak. Mohu pouze vyčíst Petru Nečasovi, že když se nechal vyfotografovat na billboardy s panem docentem Svobodou a s nápisem „primátor, kterému můžete věřit“, tak že dostatečně nevysvětlil, že toto sdělení není pro pražské voliče, ale výlučně pro pana prezidenta,“ řekl ve čtvrtek Kalousek Právu. 

ČTĚTE TAKÉ: S velkou koalicí v Praze by se nebesa nezbortila, říká Klaus

Klausův pozitivní názor na koalici ODS a ČSSD v Praze zkritizoval i volební lídr soc. dem. Jiří Dienstbier mladší. Prezidentův postoj ho prý nepřekvapil, stejně jako Kalousek poukázal na osobní vazby Hradu k pražské ODS.

Podle Dienstbiera má Klaus úzké vztahy s šéfem pražských občanských demokratů Borisem Šťastným. Ten je pak podle volebního lídra ČSSD napojen na pražského podnikatele Tomáše Hrdličku, který je označován za jednoho z kmotrů ODS.

Dienstbier také znovu zdůraznil, že případnou koalici občanských a sociálních demokratů v metropoli nepodpoří. „Stále odmítám, abychom se spojovali s kmotrovskou ODS, protože je to stále nezměněná zkorumpovaná struktura, se kterou nechci mít nic společného,“ řekl Právu.

Proti koalici modrých s oranžovými v Praze se vyslovil i úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Odmítl Klausův postoj, kdy srovnával takové koalice v Brně, Ostravě, Plzni a právě v metropoli. Každá koalice má podle Sobotky jinou povahu. „Nikde v zemi nemá ODS tak špatnou pověst, jako právě v Praze,“ míní Sobotka.