„Kandidátem na předsedu za soc. dem. je pan senátor Milan Štěch,“ informoval šéf klubu Petr Vícha na úterní tiskové konferenci. „Samozřejmě je to závazek,“ sdělil Štěch. Na posty místopředsedů Senátu klub soc. dem. nominoval nového senátora a místopředsedu strany Zdeňka Škromacha a stávající první místopředsedkyni horní komory Alenu Gajdůškovou.

Ve funkci předsedy senátorů ČSSD byl potvrzen právě Vícha. „Dostal jsem opět důvěru senátorského klubu jako předseda klubu,“ uvedl. Klub senátorů ČSSD rozhodoval o nominacích v tajné volbě.

ODS chce za prvního místopředsedu Senátu dosavadního šéfa komory Přemysla Sobotku. Pro ČSSD to není problém. „Myslím si, že tady nebývalo zvykem, že si strany lustrovaly návrhy,“ sdělil Vícha. Připomněl, že soc. dem. podpořila Sobotku na post šéfa Senátu.

Jasné zatím není, zda se sníží počet místopředsedů Senátu z pěti na čtyři, na toto téma probíhají diskuse. Pokud by ale ke změně nedošlo, ODS by podle Víchy měla dva místopředsedy a pátý by připadl lidovcům. Jejich klub bude totiž mít šest členů, zatímco TOP 09 jen pět.

O návrzích ale ještě musí definitivně rozhodnout Senát na svém zasedání. Podle Štěcha se tak stane na schůzi horní komory 24. listopadu.