Kabinet dále nabídl, že pro roky 2012 až 2014 zůstane zachován objem mzdových prostředků. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil uvedl, že odbory se k předloženému návrhu vyjádří v pátek.

Podle předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Aleny Vondrové je však nynější nabídka formální a na podstatě vládních záměrů nic nemění. Jde v podstatě o to, co už vláda předložila ve své novele zákoníku práce, řekla Vondrová. Prohlásila také, že ať už páteční jednání odborářů dopadne jakkoli, Odborový svaz státních orgánů a organizací na vládní návrh nepřistoupí.

K tomu, zda odbory odvolají stávkovou pohotovost, nebo naopak sáhnou k tvrdším krokům, se odboráři po úterním jednání nevyjádřili.

Vládní předlohu, z níž vládou zamýšlené škrty vyplývají, by Sněmovna měla začít projednávat na schůzi, která začíná dnes.

Odbory nechtějí změny v tabulkách

Odborům se nelíbí se návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle kterého se má rozšířit možnost zavedení pásmového odměňování ve většině oblastí státní správy. Pásmové odměňování znamená, že zaměstnanec může dostávat mzdu bez ohledu na počet odpracovaných let. V současnosti je to možné například ve zdravotnictví, v manuálních zaměstnáních či u uměleckých profesí.

Návrh ministerstva počítá i se zrušením číselného vyjádření poměru mezi nejvyšší a nejnižší platovou třídou, zrušením rozdílu mezi nejnižším a nejvyšším platovým stupněm a zavedením smluvních platů do státní správy. Ani s tím odbory nesouhlasí. Změny navržené vládou podle nich mohou snížit životní úroveň zaměstnanců ve státní a veřejné správě.

Ke sblížení stanovisek nepřispělo pondělní jednání mezi ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) a zástupci odborů sdružujících zaměstnance ve státní a veřejné správě. Obě strany setrvaly na svých stanoviscích.

Lidé nevěří, že odbory mají řešení

Z říjnového průzkumu společnosti STEM vyplynulo, že ze 64 procent se veřejnost domnívá, že vláda nejedná s odboráři věcně a seriózně.

Zároveň však zhruba stejný podíl respondentů (63 procent) připouští, že odbory nepředkládají taková řešení, která umožní dosáhnout potřebných úspor bez snížení celkového objemu mezd státních zaměstnanců.