Češková postoupila do zastupitelstva z pátého místa, s pořadím ale nikterak nezahýbala. V tiskovém prohlášení zaslaném v pondělí informovala o tom, že se v neděli nového mandátu vzdala s tím, že si důvěry voličů „nesmírně váží“.

„Svou kandidaturou jsem chtěla hlavně podpořit ODS a pomoci kolegům na Praze 5. Od začátku jsem ale věděla, že v zastupitelstvu sedět nebudu,“ dodává ke své rezignaci.

Zdůvodňuje ji tím, že nechce hromadit funkce a že její hlavní odpovědností je práce v Evropském parlamentu.

Umožnila tak návrat do zastupitelstva bývalému radnímu Jaroslavu Bartošovi (ODS), kterému k obhájení mandátu chyběl jediný hlas.

Češková je v Praze známou tváří ODS, upozornila na sebe mohutnou kampaní při loňských eurovolbách, kdy plakáty s jejím portrétem oblepily město. Kampaň založila na vlastní propagaci, voliče vyzývala, aby kroužkovali její číslo 9, nakonec získala do té doby neznámá politička přes 14 tisíc preferenčních hlasů. ODS v důsledku toho zakázala svým kandidátům vést vlastní "kroužkovací" kampaň, jelikož by mohla voliče mást. Podle informací médii je chráněnkyní kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka, který jí s prací v europarlamentu zpočátku pomáhal.

S ohledem na sestavování koalic se na Praze 5 mluví o spolupráci TOP 09, SZVV, což by místní ODS vytlačilo ze hry. Zřejmě tak na ni zbude status opozice a čestné, tedy neplacené funkce zastupitelů.

Základní mzda europoslance činí 7000 eur (tedy 171 tisíc korun), k čemuž patří ještě náhrady.