Dobeš řekl, že největšího navýšení se dočkají třeba mladé učitelky v mateřských školách, které od ledna najdou na své výplatní pásce až o 8000 korun víc. Minimální mzda nastupujícího kantora bude 20 000 korun hrubého, nepedagogičtí pracovníci si však od příštího roku asi pohorší.

 

Pokorně přiznávám, že opouštím svoji myšlenku náborového příspěvku...ministr školství Josef Dobeš

 

"Pokorně přiznávám, že opouštím svoji myšlenku náborového příspěvku..., protože kdybych měl náborový příspěvek a dorovnávání do 20 000 (nastupujícím učitelům), tak se mně to nepodaří dát napříč celým spektrem a dát peníze všem," vysvětlil Dobeš.

Původně totiž avizoval, že 2,1 miliardy, které pro příští rok vyjednal na navýšení učitelských platů, mu vystačí na navýšení platů všech učitelů i náborový příspěvek. Kvůli příspěvku 180 tisíc korun by se vyučující musel zavázat, že ve školství bude pracovat nejméně tři roky.

Noví učitelé si přesto výrazně polepší

Nově by proto všichni učitelé s vysokoškolským pedagogickým vzděláním měli ke svému tarifnímu platu dostat takzvaný povinný osobní příplatek. Změnu chce prosadit formou nařízení vlády, a tudíž by se měla do konce roku stihnout. Podle Dobeše tak třeba nastupující učitel s tabulkovým platem 14 800 dostane příplatek ve výši 5200 korun, aby byl jeho plat minimálně 20 000 hrubého. Pedagog před důchodem, který dosáhne třeba na tarif 24 000 korun, pak dostane přidáno jen v řádu stokorun.

"A bude se to vztahovat i na učitelky mateřské školky, které mají bakalářské vzdělání, tam to bude přidání o odhadem sedm, osm tisíc," upozornil Dobeš s tím, že přidáno dostanou také třeba vychovatelé v dětských domovech a výchovných ústavech.

Nové opatření by mělo do škol přivést mladé kvalifikované kantory a jejich starší kolegy bez pedagogického vzdělání motivovat, aby si dodělali vysokou školu.

Nepedagogičtí pracovníci škol, například hospodářky, kuchařky nebo školníci, si však pohorší. Dotkne se jich totiž chystaná změna platových tarifů, kvůli které by se základní mzdy státních zaměstnanců měly snížit o desetinu. Proti snížení platů nepedagogických pracovníků už vystoupily školské odbory, které se 21. září připojí k velké odborové stávce.