„Rozmáhají se nám tady krádeže, lidi chodí do domů,“ vysvětloval jeden z nasazených policistů, který právě stavěl automobil na mostě v Hrádku nad Nisou.

Vedení liberecké policie ale informace o rabování popírá s tím, že žádné podobné případy nezaznamenala.

Humanitární organizace otevřely na pomoc lidem z oblastí postižených povodněmi sbírková konta, kam lidé mohou posílat peníze. Mohou také darovat čisticí a odklízecí pomůcky a pomáhat jako dobrovolníci.
Povodňové konto Člověk v tísni - 72027202/0300, dárcovská SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.
Humanitární organizace ADRA - číslo účtu 4028 4028/0300, variabilní symbol 391. Přispět lze také dárcovskou SMS Nadace ADRA ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777.  Dobrovolníci se mohou hlásit na mailu dobrovolnici@adra.cz.

Po evakuaci zůstaly domy otevřené a výtržníci se do nich údajně vkrádají. Ředitel liberecké policie Milan Franko ještě dopoledne ujišťoval, že rabování nehrozí, a nabádal obyvatele, aby nekladli při evakuaci odpor. Stejně mluvil i ministr vnitra Radek John. Policistům v oblasti pomáhají také vojáci.

Aktuální povodňovou situaci sledujte zde

Přes noc opuštěné domy hlídala armáda i s nasazením vrtulníků s termovizí.

Úklid v Chrastavě na Liberecku

Úklid v Chrastavě na Liberecku

FOTO: Barbora Silná, Právo

Problémy s "povodňovými turisty"

Franko dopoledne upozornil, že do míst, která zpustošila velká voda, zamířili „povodňoví turisté“. Podle něj jich nejvíce přijíždělo z Polska a policistům značně komplikovali práci.

Na pomoc přispěchala tedy i cizinecká policie a kolegové z polské strany, zahájili rozsáhlé kontroly na bývalém hraničním přechodu v Habarticích a Novém Městě pod Smrkem na Frýdlantsku.