Společnost Ostroj letos darovala straně TOP 09 sponzorský dar milión korun. Filip v té souvislosti upozorňuje na to, že začátkem roku 2008, tedy v době působení Kalouska na postu ministra financí, byla podle něho "podvodným způsobem" vymazána zástavní práva k nemovitostem Ostroje. Společnost přitom prý měla z roku 2001 dluh státu ve výši 533 miliónů korun.

"Přitom několika dopisy právníka angažujícího se v tomto problému byl osobně pan ministr upozorněn na nesrovnalosti a okrádání státu. K žádnému účinnému opatření však nedošlo, a dokonce nebylo podáno ani trestní oznámení," tvrdí Filip.

Kalousek toto obvinění odmítl. Tvrdí, že na kauzu společnosti Ostroj se nepamatuje. "Vyjádřit se k tomu mohu, až se s tím na ministerstvu financí seznámím," řekl Kalousek. Doplnil, že pokud je Filip přesvědčen, že se někdo podvodným způsobem obohatil o stovky miliónů korun, pak předpokládá, že sám podal trestní oznámení.

 

Zásadním způsobem odmítám, že by snad sponzorský dar byl něčím takovým rozporován, už jenom proto, že na začátku roku 2008 byl odpovědný náměstek za ODS a odpovědný ministr za KDU-ČSL. TOP 09 neměla nic společného s tehdejším rozhodováním, neboť začala existovat až za rok a půlMiroslav Kalousek

 

Kalousek zdůraznil, že žádná společnost nemůže za sponzorský dar očekávat protislužbu. "Zásadním způsobem odmítám, že by snad sponzorský dar byl něčím takovým rozporován, už jenom proto, že na začátku roku 2008 byl odpovědný náměstek za ODS a odpovědný ministr za KDU-ČSL. TOP 09 neměla nic společného s tehdejším rozhodováním, neboť začala existovat až za rok a půl," prohlásil Kalousek.

Značnou část členské základny TOP 09 tvořili u jejího zrodu bývalí lidovci, Kalousek ohlásil odchod z KDU-ČSL v roce 2009.

Bakala bude chtít prolomit limity v Beskydech, řekl Filip

Filip také upozornil na to, že budoucí koaliční strany získaly dar od podnikatele Zdeňka Bakaly. Ten ODS, TOP 09 a VV rozdělil přes 28 miliónů korun. "Pan Bakala přispěl straně pana Kalouska, za což přepokládá jistě nějakou konkrétní protislužbu. Ta se zřejmě rodí už v připravovaných koaličních dohodách, protože předvolební závazek neprolomit zákaz těžby uhlí se týká jen severních Čech, nikoli Beskyd, kde má právě své zájmy kontroverzní podnikatel," píše Filip.

Kalousek i toto obvinění odmítl. "Jsem si stoprocentně jist, že v TOP 09 za to nebyla, není a nebude poskytnuta žádná protislužba. TOP 09 je jedinou politickou stranou, která své dary zveřejňuje okamžitě na internetu, a děláme to právě proto, aby bylo zřejmé, že to není a nemůže být za žádnou protislužbu. Možná že pan Filip by místo starostí o jiné politické strany mohl zveřejnit vlastní financování a potom by třeba už nemusel být předsedou své politické strany," komentoval obvinění Kalousek.

Strojírenská společnost OSTROJ zvýšila navzdory hospodářské krizi v loňském roce čistý zisk o 18 procent na 145,5 miliónu korun. Tržby jí naopak meziročně klesly o šest procent na 1,599 miliardy Kč. Společnost vznikla v roce 1992 jako Ostroj Opava, o rok později byla prodána v kuponové privatizaci.

Rozhodující podíly získaly privatizační fondy, které firmu řídily do roku 1999. Rozhodující balík akcií (přes 46 procent) poté získal Vladimír Trochta, současný předseda představenstva firmy.