V hlavním městě účast v pátek na mnoha místech atakovala padesátiprocentní hranici, naproti tomu dnes chodí méně lidí. Ve většině městských částí přišlo mezi 50 až 60 procenty voličů. "Dneska už je to volnější," řekl Tomáš Smrček z úřadu Prahy 4. Ve většině volebních okrsků je účast podobná, výjimku hlásí z Pražského hradu, kde odvolilo 68 procent voličů. Padesát procent přesáhla dopoledne účast i ve středních Čechách.

Na tom, že je účast vyšší než při předchozích volbách, se shodují i v Karlovarském kraji, dopoledne tam byla mezi 40 až 50 procenty. Některé menší obce ale udávají okolo 60 procent. Kolem 50 procent se pohybuje účast na jihu Čech. Výjimečnou účast mají tradičně v nejmenším volebním okrsku v Milčicích na Strakonicku, kde odvolili už tři čtvrtiny lidí.

Okolo 50 procent voličů přišlo k volbám i v Moravskoslezském kraji, odhadla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Na Vysočině hlásily volební komise účast mezi 40 až 60 procenty. "Dnes je větší převaha voličů mladší generace," řekl předseda komise v okrsku v Žižkově ulici v Jihlavě.

Sobotní část voleb potrvá do 14. hodiny, kdy se volební místnosti uzavřou. Ještě předtím však jsou volební komisaři povinni umožnit hlasování voličům, kteří se právě nacházejí v místnosti či před ní. Poté prohlásí předseda komise hlasování za ukončené.

První výsledky budou již odpoledne

Podle odhadů by mohla být většina hlasovacích lístku sečtena už v pozdních večerních hodinách, sčítání však začne bezprostředně po ukončení hlasování po 14. hodině. Všechny údaje budou postoupeny Českému statistickému úřadu.

 

Výsledky hlasování voličů budou zveřejňovány průběžně.

Čtěte také:
Volit již přišla téměř polovina lidí, hlavní nápor patrně skončil
Romům v Ostravě prý někdo nabízel za volbu peníze
Volí se i v oblastech, kde před týdnem byla voda
V Janově šli k volbám i lidé, kteří ve čtyřiceti volí poprvé
Petr Nečas odvolil, předtím popřál potenciálním koaličním partnerům
První odhady vytvoří SC&C po dotazech na 20 tisíc voličů
Zeman: kostky jsou vrženy, příští volby vyhrajeme
Filip si přeje větší důvěru obyvatel ČR
Karel Schwarzenberg volil Kalouska
Paroubek: Očekávám vítězství ČSSD
John věří ve dvouciferný zisk Věcí veřejných
Klaus neřekl ani manželce, koho volil