"Nyní je to rozptýlené nad celou Evropou. Nejvyšší koncentrace jsou nyní asi ve výšce kolem pěti kilometrů," informoval Tomáš Mejstřík z ČHMÚ.

"Dá se očekávat, že prach bude z vyšších vrstev sesedat níž, ale v jakých koncentracích či kdy ho bude nejvíce, nedokážeme říct," uvedl Mejstřík. Meteorologové pracují s modely, v nichž je podchyceno šíření proudu vzduchu ve vyšších vrstvách. Přístroje mají na zemi, ve výškách sondy nejsou.

Situace může trvat i měsíce

Vítr v neděli v Česku vanul od jihovýchodu, během pondělka by se měl ale stočit a začít foukat od Atlantského oceánu. Je proto možné, že do ČR bude dál proudit vzduch od vulkánu pod ledovcem Eyjafjalla, který do ovzduší nadále chrlí obrovské množství páry a popela.

Video

Záběry erupce sopky Eyjafjallajökull z 8. dubna

Situace podle meteorologů a vulkanologů na Islandu může zůstat stejná ještě několik dní, "možná ale i týdny nebo měsíce".

Letecký provoz zastaven do pondělí, další vývoj nejasný

Oblak sopečného prachu z Islandu znemožnil i v neděli letecký provoz nad Českem a mnoha evropskými zeměmi. Řídící štáb rozhodl, že vzdušný prostor nad ČR zůstane uzavřen do pondělních 12:00, tedy o dalších 24 hodin. Minimálně do stejné doby nebudou létat ani vrtulníky letecké záchranné služby.

Kolaps evropského a transatlantického letového provozu tak dnes trval už čtvrtý den, i v ČR byly dosud zrušeny stovky odletů a příletů. Podle služby Eurocontrol bylo od čtvrtka v celém evropském vzdušném prostoru zrušeno na 63 000 letů.

Světová zdravotnická organizace dnes ujistila, že lidem kvůli mraku popela vážnější zdravotní potíže nehrozí.

Lidé kvůli výpadku v letecké dopravě zaplnili také pražské Hlavní nádraží

Lidé kvůli výpadku v letecké dopravě zaplnili také pražské Hlavní nádraží

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Podobně jako v pátek a v sobotu se i v neděli lidé snažili ve větší míře využít železniční, autobusovou a osobní dopravu. České dráhy stále vypravují posílené spoje, což znamená, že k obvyklému vlaku přidají jeden až tři vagony navíc. Týká se to například spojů do Vídně, Berlína, Mnichova a Moskvy. Noční vlaky by měly být tímto způsobem posilovány až do noci ze středy na čtvrtek. Posílené spoje bude vypravovat během dneška a pondělí také autobusová společnost Eurolines.

ČTĚTE TAKÉ:
Každý den bez letadel stojí Česko až 150 miliónů korun
Výbuch islandské sopky v minulosti způsobil smrt desítek tisíc lidí a povodně 
Sopkou paralyzovaná Evropa: na letištích vznikají kempy, problémy hlásí i Afričané 
Sopečný prach v ovzduší zdraví lidí neohrozí
Sopečný mrak dál visí nad Evropou
Erupce islandské sopky může trvat i řadu let
Chaos v letectví pokračuje, poslední erupce islandské sopky trvala dva roky
Vzdušný prostor nad Českem je uzavřen
Co se může stát, když letadlo vlétne do sopečného oblaku
Erupce mohou způsobit ochlazení, říká klimatolog
Klaus vyrazí na Kaczyńského pohřeb do Krakova, i kdyby měl jet vlakem