Již před časem se pro další odklad vyslovila ČSSD, která by místo nich raději viděla zavedení flexibilnějších zkoušek. ODS se k projektu staví skepticky dlouhodobě.

"Považuji za vysoce pravděpodobné, že se vás státní maturita nebude týkat," řekl v úterý volební lídr ODS v diskusi se studenty Soukromého gymnázia Tábor. Jednotná zkouška je podle něho "zatěžováním učitelů a buzerací studentů".

Nečasovi vadí i skutečnost, že maturitní zkouška má probíhat v papírové formě, což připodobnil k Rakousko-Uhersku 19. století. Tehdy by svážely testy bryčky nebo železnice, v současnosti by to byly dodávky, podotkl Nečas.

Projekt státních maturit byl v minulosti několikrát odložen. Podle současného zákona by se poprvé měla konat příští rok, přičemž ministerstvo školství v čele s ministryní Miroslavou Kopicovou se na ně připravuje.


Lidovci: Systém je třeba dopracovat, ne odpískat

Koncept státní maturity obhajují především lidovci. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda se přimlouvá za to, aby byl stávající systém dopracován a nevymýšlel se zcela nový koncept.

Svoboda doplnil, že neustálé odkládání startu maturit nic nevyřeší a dodal, že nyní na vzdělávacím systému a přijímačkách na VŠ vydělávají soukromé firmy jako Scio. "Právě to by měla státem garantovaná maturita změnit a umožnit nadaným a talentovaným studentům přijetí na prestižní školy bez přijímaček," míní Svoboda.

Maturity se připravují již 14 let, stály téměř miliardu korun a nyní se počítá s dalšími stovkami miliónů pro nadcházejících pět let na realizaci stěžejních veřejných zakázek.

Zkouška má mít dva stupně obtížnosti a zvládnutí obtížnější z verzí by dle představ ministerstva mohlo nahradit přijímací zkoušky či usnadnit přijetí na VŠ.