O rozhodnutí ministerstva v pondělí informoval Český rozhlas (ČRo) s tím, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) s odkladem poskytnutí financí nesouhlasí.

"Mně by připadalo jako plýtvání penězi daňových poplatníků, čili obyvatel tohoto státu, abychom z jedné strany investovali do takovýchto projektů - a já proti nim vůbec nic nemám, a z druhé strany potom za pár let přišli s tím, že tedy všechno tady odsud pryč. To je trošičku nekoncepční," řekl Tošovský.

Dotace jsou z EU

Záměry severočeské obce schválil i Státní fond životního prostředí (SFŽP), který dotace z evropských fondů přiděluje. Pokud dojde k těžbě, vesnice s 2500 obyvateli zmizí z mapy. A peníze na kanalizaci by se tak podle ministra zbytečně utratily.

Ministerstvo životního prostředí ale podle ČRo v odpovědi na Tošovského dopis zastavení evropské dotace odmítlo a v reakci napsalo: "Není možné dopředu předpokládat zmaření této investice z důvodu možných budoucích změn limitů těžby."

Tošovský přesto žádá, aby SFŽP prověřil, jestli má na výstavbu kanalizace Jiřetín povolení od báňského úřadu, který schvaluje výstavbu v chráněném ložiskovém území.

Obec se bojí tlaku lobbistů

Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta ministerští úředníci dělají vše pro to, aby vesnice přes 200 milionů korun nedostala.

"Jedná se tam o to, že ti úředníci, kteří jsou patřičně zalobbováni od těžařů, si neustále vymýšlí věci, ač vědí, že jsou naprosto nesmyslné a že to všechno máme skutečně v pořádku," uvedl.

Prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severočeské pánvi je jedním z kontroverzních témat tuzemské politiky. Naznačuje ho i dlouhodobá energetická koncepce, kterou schválil kabinet. Proti jsou obyvatelé dotčených obcí, ekologové i část veřejnosti.