"Mám z toho velkou radost, na posledním jednání vlády jsme to schválil a je to pro nás velký den. Byla to pro nás obrovská výzva, dalo nám to nesmírnou práci, je to skutečně velice vyčerpávající materiál,“ sdělil novinářům Kocáb.

"Dokument je připraven velmi odpovědně, obsahuje velmi dobré analýzy prováděné v terénu, ne od stolu,“ pochvaloval si na tiskové konferenci ministerský předseda. 

Ministerstvo pro lidská práva vycházelo z předchozího plánu integrace Romů v ČR pro roky 2005 až 2009. Ten ale vedení obcí i média kritizovala pro přílišnou obecnost, proto je poslední vypracovaný materiál konkrétnější. Postupy byly vypracovány s ohledem na jednotlivé oblastní problémy.

30 procent ve zvláštních školách

"Představujeme zde konkrétní úkoly zejména pro ministerstvo školství, místního rozvoje, kultury, sociálních věcí, zdravotnictví, vnitra, ale i pro obce, či mediální radu České televize. Města a obce ovšem nemůžeme úkolovat, můžeme jim radit,“ prohlásil Kocáb. 

Ministerstva školství se týkají například problémy se vzděláváním. Podle Kocába je v současnosti na 30 procent romských dětí ve zvláštních školách, což má program snížit. Pracuje se ovšem i se vzdělávacím programem pro dospělé. Ministerstvo se má také zasadit o rozvoj romského jazyka, dějiny Romů s poukazem na romský holokaust.

S diskriminací na tom Češi nejsou tak zle

Rezort vnitra pak dostal další úkoly směřující k omezení romské kriminality. Zejména je třeba zajistit v případě nutnosti dětem náhradní výchovu a ochranu při návratu do rodin. Proti extremismu by se pak dle dokumentu mělo bojovat osvětou.

Nové je také téma předlužení Romů v sociálně vyloučených lokalitách, kde se Romové dostávají do tzv. "dluhové pasti“. 

Závěrem tiskové konference ještě ministr pro lidská práva a menšiny zpochybnil nedávné výsledky agentury Evropské unie, podle nichž jsou české menšiny podrobovány nejtužší diskriminaci v EU. Jeho analýzy údajně zatím tomu nenasvědčují, řekl Kocáb.