Mezi policisty mezitím panuje nervozita, protože nikdo neví, jak na tom příští rok s platem budou. Policie se přitom s rozhodnutím o plošném snižování platů může vyrovnat jen dvěma způsoby: buď po Novém roce bude mít méně policistů se stejnými platy, anebo stejný počet policistů s platy nižšími.

Odbory jakoukoliv variantu úspor odmítají a obrátily se proto na vedení resortu i premiéra Jana Fischera. „Na naší slušnou argumentaci ale zatím bohužel nikdo nereagoval. Vzhledem k velkému zájmu o tuto problematiku si tedy patrně na začátek prosince zamluvíme místo před Strakovou akademií,“ řekl k tomu Právu šéf policejních odborů Milan Štěpánek.

Jejich stávku zákon neumožňuje

Zároveň s odkazem na interní anketu dodal, že případná demonstrace má už teď podporu více než 80 procent policistů. „Máme také signály, že by se k protestům připojili i hasiči,“ poznamenal Štěpánek. Stávka policistů ale nehrozí, protože zákon jim to neumožňuje.

Ministerstvo vnitra má na příští rok dostat o čtyři procenta méně peněz na platy všech svých zaměstnanců, což podle Štěpánka po rozpočítání na jednotlivé policisty znamená snížení tarifu až o sedm procent.

„Navíc nikdo nemůže garantovat, že toto snížení by bylo jen na rok, ostatně jak by to mohla zaručit vláda, která v polovině příštího roku skončí,“ konstatoval šéf policejních odborů.

Mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková v neděli označila úvahy o demonstraci za předčasné. „Návrh státního rozpočtu je v současné době předmětem jednání Poslanecké sněmovny. Ministerstvo vnitra vyvíjí veškeré úsilí a zpracovalo argumenty odůvodňující nezbytnost zachování dosavadní úrovně platů příslušníků bezpečnostních sborů,“ uvedla k tomu mluvčí resortu.