Spolu s Vondrou na tiskové konferenci prohlásili, že ČR jako relativně velká země by měla mít ambici zastávat v EK "ekonomičtější" portfolio, například resort pro energetiku, průmysl a podnikání nebo dopravu či vědu a výzkum. Topolánek nechápe, proč ČSSD Vondru jako možného eurokomisaře tak zásadně odmítá.

Sociální demokraté Vondru odmítli, především proto, že jej vnímají jako zastánce podle nich chybné politiky úzké spolupráce se Spojenými státy. ODS se zase výrazně nelíbí možnost, že by ve funkci pokračoval Vladimír Špidla. Jako eurokomisař byl prý nevýrazný, nedokázal v komisi pomáhat ČR a doma zase vysvětlovat postoje evropských institucí. Podle Vondry je prý klíčové, aby komisař se svou zemí neztratil kontakt.

Výhrady socialistů Topolánek pokládá za "nástřel vyjednávací pozice", neboť Vondra pracoval mimo jiné jako náměstek ve vládách vedených ČSSD.  

Shodu na eurokomisaři požadoval ve středu ve Sněmovně i premiér Jan Fischer. Pokud se strany nedohodnou na osobě jednoho kandidáta, připustil, že vládě předloží vlastní alternativu.

"Nevylučuji, že se může najít persona mimo ty strany," řekl ve čtvrtek Topolánek. Upozornil ale v této věci na "riziko chaosu z důvodů té obrovské rivality a vypjatého souboje" mezi ODS a ČSSD.

Síla resortu závisí na Klausovi

"Že bychom měli mít právo na určité silnější portfolio, to je pravda. Ale závisí to opravdu i na tom, jak se bude vyvíjet situace kolem Lisabonské smlouvy," prohlásil Topolánek. Ratifikaci reformního dokumentu brzdí v současnosti už jen Česko, s podpisem váhá prezident Václav Klaus, který vyžaduje zanést do paktu výjimku pro ČR a čeká na verdikt Ústavního soudu o souladu Lisabonu s českým ústavním pořádkem.  

Vondra řekl, že podle jeho kontaktů s evropskými politiky se unie rychlé řešení snaží najít. "Ale na straně prezidenta musí být jasná záruka, že jakmile se to řešení rychle najde, že smlouvu za ČR neprodleně podepíše," uvedl Vondra. Podle něj by "jakákoliv další protahovaná" znamenala, že "přímo šlapeme na nohy" vládám ostatních členských států.  

Kandidáti jednotlivých stran
ODS Alexandr Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti v době českého předsednictví
ČSSD Vladimír Špidla, premiér z let 2002 až 2004, od roku 2004 eurokomisař
KSČM Vladimír Remek, europoslanec, kosmonaut
KDU-ČSL Pavel Svoboda, exministr bez portfeje a bývalý šéf legislativní rady vlády
Strana zelených Jan Švejnar, ekonom, neúspěšný kandidát na prezidenta