Rath uvedl, že tlumočil premiérovi důvody, které vedly představenstvo komory, aby Špidlu požádali o odvolání ministryně Součkové. Dodal, že v tuto chvíli nemůže na stanovisku představenstva komory nic měnit, přestože je s výsledky jednání spokojen. Na dotaz, zda by mohl říci svůj osobní názor odpověděl, že "k hodnocení se vrátím po měsíci".

Premiér Špidla na to reagoval slovy, že pozorně vyslechl a zapsal si argumenty komory. "V tento okamžik nemám žádný další komentář," řekl premiér. I on byl s výsledkem jednání spokojen.

Rath ustoupil v tlaku na odvolání Součkové

Rath dodal, že velmi uvítal návrhy, s nimiž přišel premiér - finančně pomoct krajům s dluhy nemocnic a finančně pomoct i Všeobecné zdravotní pojišťovně, aby nemusela platit s velkým zpožděním za lékařskou péči a uvádět tak soukromé ordinace na pokraj krachu. Tím podle něj padly i některé důvody k odvolání Součkové.

Premiér i Rath shodně označili za klíčový návrh zákon o zdravotnickém zařízení, který už vláda projednala a je připravena ho předat poslancům. V něm jsou i výběrová řízení na soukromé ordinace. Podle Ratha je velice dobré, že komora se ještě s premiérem sejde těsně před tím, než tento klíčový návrh zákona půjde do Sněmovny a vyjádřil tak přesvědčení, že bude mít možnost do něj ještě zasáhnout.

Oproti očekávání se schůzka plánovaná původně na 45 minut protáhla na 75 minut.