"Vy jste teď řekl: běž do prdele," obvinil v říjnu 2007 stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath poslance ODS Radima Chytku. Terčem sprostých slov nebyl jedinkrát. O zhruba půl roku později mu tehdejší ministr práce Petr Nečas (ODS) s poslankyní zelených Kateřinou Jacques pro změnu nadávali, že je dobytek.

Rath se totiž předtím pustil do tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) a obvinil ho z toho, že "instaloval" svou partnerku Lucii Talmanovou (ODS) do funkce místopředsedkyně sněmovny. Naznačoval také, že stejně uvažuje vicepremiér Martin Bursík (SZ) a snaží se poslankyni Jacques obstarat ve sněmovně také významnou funkci.

Vtipkovala se na účet Ratha

Při jiné příležitosti použil Rath ve sporu s vládou jméno bývalého poslance ODS Petra Kotta, kterého strana vyloučila ze svých řad za to, že se opil a zmeškal hlasování. Exministr financí Miroslav Kalousek toho ale hned využil proti Rathovi. "Nicméně pan poslanec Kott se z toho do rána vyspal a potom vyléčil. To vám se, pane doktore, nemůže stát, kdybyste spal půl roku," prohlásil.

Rozpravu řídí z vyvýšeného místa předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) a pět místopředsedů. Udělují poslancům slovo a například při interpelacích sledují, zda řečník nepřekročil povolený čas k položení dotazu. V krajním případě můžou vypnout řečnícímu poslanci mikrofon. To se stalo i Rathovi, kterému ho vypnul sám předseda Vlček. Domníval se totiž, že Rath se hlásí s technickou poznámkou, a odmítl mu udělit slovo, protože se právě chystal vyhlásit hlasování.

Řídící schůze také sleduje, kdo z poslanců se do debaty hlásí. "Ptám se pana poslance Jeronýma Tejce, zdali se jenom opřel o tlačítko, protože mi tady bliká, že se hlásí s faktickou poznámkou?" otázal se z místa předsedajícího lidovec Jan Kasal. O faktickou poznámku zřejmě nešlo. "Takže si ho odmažu ze své tabule, nikoli ze svého srdce," prohlásil Kasal.

Předsedající také často napomínají poslance, aby v sále nehlučeli a řečníka bylo slyšet. Exministr Kalousek proto zvolil formu malé herecké etudy: návrh zákona o zrušení Zajišťovacího fondu družstevních záložen obhajoval pohnutě zastřeným hlasem s důrazem na pointu.

Při jiné příležitosti, v reakci na nabídku předsedy Vlčka, že se mu pokusí obstarat klid v sále, odpověděl: "Není třeba, pane předsedo, já to zkusím přeřvat." A vzápětí se pustil do představování státního závěrečného účtu za rok 2006.

Poslanci jsou občas zametní

Nedílnou součástí poslanecké práce je hlasování. Pokud hlasovací zařízení ohlásí něco jiného, než co poslanec zamýšlel, má právo hlasování zpochybnit. Tak se rozhodl učinit i poslanec ODS Jiří Janeček. "Vážení kolegové, hlasoval jsem pro, na sjetině jsem měl křížek. Omlouvám se, zpochybňuji hlasování. Teda na sjetině mám křížek, hlasoval jsem. Hlasoval jsem ne, mám tam křížek. Já se omlouvám. Mám tam ano, zpochybňuji hlasování," sdělil poslancům. Parlamentní stenografický záznam uvádí, že jeho slova doprovázela "veselost v sále".