"Bylo to strašně rychlé. Voda stoupala každou vteřinu o centimetr. Barák mám zničený úplně celý. Všechno můžeme vyhodit,“ řekl.

Smutný pohled naskýtá i jeho zahrada. Na jedné straně se o dům opírá vrak osobního auta dalšího z obyvatel obce a o pár metrů vedle je pod mostem nad řekou Jičínkou zaklíněno další auto jeho kamaráda.

"Nikdy jsem nic takového nezažil a stejně jsou na tom i ti, kteří bydlí podél celé řeky,“ poznamenal. Na dotaz, kde se ta voda vzala, hovoří se až o šesti metrech, smutně odpovídá: "Sprchlo nám na horách.“

Další články o záplavách v ČR
VIDEO: Povodně mají už osm obětí, premiér svolává bezpečnostní radu
OBRAZEM: Letecké snímky odhalily zkázu na Novojičínsku
Praha se připravuje na velkou vodu, zavírá vrata na Čertovce
VIDEO: Při nočních povodních umírali lidé, vlna postupuje dál
Voda poškodila na Moravě i hlavní železniční tahy

Muž zachránil svou rodinu, chvílemi prý pochyboval, že to dokáže

Své tři děti a matku zachránil v noci na čtvrtek na poslední chvíli ze zatopeného domu v Jeseníku nad Odrou dvaačtyřicetiletý Jiří Holub. Aby se k rodině dostal, musel ve stropu rodinného domku vysekat díru, kterou všechny čtyři protáhl do bezpečí.

"Trvalo to nekonečně dlouho, chvílemi jsem pochyboval, že to dokážu," řekl.

Těsně předtím, než se do obce přihnala povodňová vlna, šel vypustit dobytek. "Už jsem viděl, jak se valí voda. Než jsem doběhl zpátky k domu, měl jsem ji téměř po prsa. Nemohl jsem otevřít dveře. Celé spodní patro bylo zatopené," vzpomínal muž na noční zážitek.

Pak nezbylo příliš času na uvažování. Rychle vyběhl po žebříku do vyššího patra, našel majzlík a vysekal s ním díru. Vzniklým otvorem viděl své tři děti ve věku 11, 13 a 15 let a třiašedesátiletou matku. "Držely se trubky u topení, hlavu měly těsně nad vodou. Když jsem dírou protáhl prvního syna, už jsem věděl, že to dokážu," popsal. Postupně takto zachránil všechny děti, které pak pomáhaly otvorem protáhnout i babičku.

"Naštěstí jsme měli na půdě staré hadry, takže jsme se mohli převléknout do suchého. Lehli jsme si na seno, abychom se uklidnili. Čekali jsme na pomoc a až opadne voda," uzavřel.