Podle lídra zelených Ondřeje Lišky však musí znovupřijetí vyloučených schválit předsednictvo strany. Liška to zatím nepokládá za možné. "Jelikož důvody k jejich vyloučení, jako je porušování stanov a destruktivní jednání, nadále přetrvávají, nevidím žádný prostor, aby se do Strany zelených mohli vrátit," prohlásil po sobotní republikové radě.

Kuchtová už dříve řekla, že chce přispět ke sjednocení strany, ráda by za zelené na podzim kandidovala do Sněmovny. Pokud to ale nepůjde, nechce do voleb za každou cenu. Českokrumlovská organizace dnes Kuchtovou nominovala na kandidátku pro podzimní volby, kterou bude projednávat krajská konference.

Liška v sobotu řekl, že chce jednat i se členy Demokratické výzvy, kteří bávalé vedení strany v čele s Martinem Bursíkem kritizovali. Dodal však, že nebude mluvit s těmi, kteří byli vyloučeni. Zástupci frakce výzvu uvítali. V otevřeném dopise uvedli, že jsou připraveni začít okamžitě jednat. Podle Kuchtové je jednou z možností změnit formu frakce, aby byla akceptovatelná pro všechny členy strany včetně vedení SZ.

Exministryně školství Kuchtová je členkou zastupitelstva Českého Krumlova a dříve tam učila na gymnáziu.

Zelené podle Lišky čeká rozhodnutí co dál. Se dvěma procenty voličů, které získali předminulý víkend při eurovolbách, by se do sněmovny nedostali. Nyní musí rychle řešit obsazení kandidátek a program pro mimořádné sněmovní volby.