Alena Borůvková získala podle šéfky volební komise Hany Orgoníkové v prvním kole hlasování 68 hlasů, 48 bylo proti. V druhém kole pak 77 pro a 36 proti. Dohromady bylo odevzdáno 120 hlasovacích lístků. Aby mohla být zvolena místopředsedkyní strany, potřebovala by 104 hlasů.

Ke své další případné kandidatuře na tento post Borůvková uvedla: "To musím ještě velmi pečlivě zvážit." Prohlásila také, že o poslanecký mandát se v říjnu ucházet nechce.

"To je demokracie, je to tajné hlasování, maximálně jsem se snažila přesvědčit," reagovala na neúspěch Borůvková. Připustila, že je zklamaná. Poukázala také na to, že na ÚVV nedorazila řada členů.

"Domnívám se, že to je škoda pro image ČSSD, že nebyla zvolena místopředsedkyně," řekl pak její manžel, který je konzulem v Mnichově. 

"Myslím si, že to je taková únava, možná trošku z evropských voleb,“ reagovala Borůvková na dotaz, jak si vysvětluje nechuť části delegátů jí volit. "Před týdnem proběhly volby, lidé seděli před těmi volbami, na iks a ypsylon mítincích, zasedáních, všichni se angažovali na sto procent. Dneska je hezké počasí. Ale ten problém také nespočívá v tom, že bych nezískala, ale tady se sešlo strašně málo lidí,“ vysvětlila pak svůj výrok. "V tuto chvíli si myslím, že šanci uspět by měl málokdo,“ dodala. 

Ještě před druhým kolem tajné volby se sešli šéfové krajských organizací, kteří se chtějí poradit o podpoře Borůvkové. Jaroslav Foldyna z ústecké organizace uvedl, že by bylo dobré vybírat z političek, které se nezúčastní voleb do Sněmovny. Jako příklad uvedl Annu Čurdovou.

Hana Orgoníková Právu prozradila, že celá hradecká organizace jednohlasně volila Borůvkovou.

Do voleb bez ženy ve vedení

Důvodů pro její nezvolení v prvním kole může být několik. Podle místopředsedy soc. dem. Romana Onderky je Borůvková nepříliš známá. Řekl to už v pátek. Širší vedení strany požaduje spíše výraznější a známější osobnost.

Podle stanov strany musí být ve vedení alespoň jedna žena, kterou se však dlouhodobě nedaří najít. K dalšímu hlasování však ČSSD přistoupí až po konání říjnových předčasných voleb do Sněmovny, do té doby se bude muset obejít bez místopředsedkyně.

„Je pro mě trochu zklamáním, že paní Alena Borůvková nebyla zvolena,“ řekl na tiskové konferenci šéf ČSSD Jiří Paroubek. Výsledek Borůvkové, kdy v druhém kole získala 77 hlasů, nicméně označil za výborný. Stanovy strany, kdy je nutné získat tři pětiny hlasů ze všech členů ÚVV, označil za tvrdé a relikt minulosti. „Bude uskutečněna po volbách do Poslanecké sněmovny,“ informoval Paroubek, kdy se znovu pokusí ČSSD o volbu místopředsedkyně.