Současný proporční systém má řadu kritiků, především ve stranách bývalé koalice. Malé strany si stěžovaly, že je systém znevýhodňuje, protože potřebují pro získání jednoho mandátu větší počet hlasů než velké strany.

ODS navrhla přičíst vítězi voleb určitý počet mandátů, aby nedocházelo k těsnému rozložení sil ve Sněmovně, jak tomu bylo v tomto volebním období. A KDU-ČSL zase prosazovala zrušit alespoň jedno křeslo ve Sněmovně, aby nemohla nastat patová situace jako po minulých volbách.

ČSSD a KASČM změny zablokovaly

ČSSD a KSČM ovšem ve středu argumentovaly tím, že na tak zásadní změnu volebního zákona není čtyři měsíce před volbami správná doba. Bonus pro vítěze je podle nich v rozporu s ústavním principem poměrného zastoupení. Podle předsedy poslanců ČSSD Bohuslava Sobotky má zákon umožnit předvolební koalici ODS a vznikající strany Miroslava Kalouska.

 

Paroubkova sociální demokracie nechce takovou změnu, chce spoléhat na komunisty.Petr Tluchoř, předseda poslaneckého klubu ODS

 

Zástupci ODS odpor levice k volebním změnám vysvětlovali tím, že ČSSD chce po volbách vládnout spolu s komunisty, což by jim změna volebních pravidel mohla překazit. "Paroubkova sociální demokracie nechce takovou změnu, chce spoléhat na komunisty," prohlásil předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Vláda Mirka Topolánka (ODS) navrhovala takzvanou řeckou variantu volebního systému pro volby do sněmovny, která počítá se dvěma skrutinii. V prvním kole by se hlasy rozdělily na úrovni krajů metodou, která byla v Česku používána do roku 1998 a která vede k přísněji poměrnému rozdělení mandátů než současný systém. Zbytek hlasů by pak připadl celostátně vítězné straně.