Kritizoval stranu za to, že se výrazně posunula k levici. "Na tom, že se KDU-ČSL posunula na levici mezi socialistické strany a od socialistických stran se bude odlišovat pouze tím, že její členové chodí do kostela, na tom nic nezmění volba toho či onoho předsedy," řekl.

Stanici Radiožurnál v úterý řekl, že buď bude pracovat pro novou konzervativní středopravou stranu, nebo z politiky odejde. Zda se ale stranu chystá založit, nepotvrdil. "Buď ty ideje, kterým věřím a které dnes už neprosazuje KDU-ČSL, se budu snažit prosazovat v rámci nějakého nového politického uskupení, o kterém opravdu s přáteli přemýšlím a bavíme se o tom, jak by bylo životaschopné, nebo prostě z veřejného života odejdu," řekl Kalousek Radiožurnálu.

Kalousek stranu, jíž byl kdysi předsedou, kritizuje už několik měsíců. Vzrůstá v ní prý "socialistické rovnostářství". Do konce května se chce rozhodnout, zda založí novou stranu. Na konci měsíce bude i volební sjezd KDU-ČSL. Kromě stávajícího předseda Jiřího Čunka se o křeslo ucházejí europoslanec Jan Březina, bývalý ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda nebo místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová.

Podle Kalouska ale nebude mít výsledek na jeho rozhodování vliv.

Ze stranických funkcí už ale nyní odcházejí lidé, uvažuje se, že se chystají vstoupit do strany, kterou Kalousek založí. [celá zpráva]