Proti návrhu podle informací Práva hlasovali kromě ministra pro legislativu Pavla Svobody všichni přítomní ministři KDU-ČSL. Přitom pár hodin před tím se lidovecké předsednictvo usneslo, že senátní návrh podporují. 

Podle vlády je senátní návrh je nesystémový a ministerstvo finance navíc již připravuje nový zákon upravující loterie a sázení. Kurzové sázky se staly od letošního ledna první oblastí hazardu, kterou ministerstvo financí povolilo provozovat českým firmám na internetu.

Senátoři do novely zákona implementovali také pasáž, která poskytovatelům internetového připojení ukládala povinnost znemožnit uživatelům připojení ke stránkám s pornografickým obsahem. Proti tomuto ustanovení, k jehož autorství se nakonec nikdo ze zákonodárců nehlásil, se okamžitě zvedla vlna kritiky, neboť podle odborníků je nerealizovatelný a připomíná praktiky totalitních režimů.

Prodloužení deregulace zamíří do Sněmovny

Vláda se v pátek neutrálně postavila k poslaneckému návrhu na prodloužení deregulace nájemného o dva roky až do roku 2012. 

Návrh novely zákona o jednostranném zvyšování nájemného musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. "Nájemné podle navrhované úpravy zákona neustrne. Jenom se zpomalí postup, kterým bude dosaženo hladiny tzv. cílového nájemného určeného pro rok 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012," uvedli poslanci v důvodové zprávě k návrhu. Účinnost zákona navrhují od 1. června letošního roku.

Další finance pro Gazu

Kabinet také rozhodl o navýšení finanční pomoci pro Gazu. Česká diplomacie počítá s příspěvkem ve výši deset miliónů korun. Již v lednu dala Gaze pět miliónů korun. Česko se chce jako současná předsednická země EU nadále výrazně podílet na účinné humanitární pomoci.