Mach, který je spolupracovníkem prezidenta Václava Klause a ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku,  kandidoval na předsedu strany jako jediný.

Po svém zvolení řekl, že nyní před ním stojí zejména potřeba vytvořit základy strany a připravit ji na volby do Evropského parlamentu. V něm by považoval za úspěch zisk pěti procent hlasů, které by straně zajistily jeden europoslanecký mandát. Prý bude prosazovat to, aby SSO kandidovala bez spojení s jiným politickým subjektem.

Mach nevyloučil spolupráci s Vladimírem Železným

Účastníkům sjezdu Mach sdělil, že o možné spolupráci diskutoval s europoslancem Vladimírem Železným, který nedávno založil politické hnutí Libertas.cz.

Železný v sobotu v pořadu televize ČT24 řekl, že stojí o to, aby se hnutí stalo platformou, ve které by se sešly podobně smýšlející subjekty. Bylo by špatné, kdyby rozsáhlá skupina voličů neměla možnost volit jednu kandidátku, uvedl s tím, že o spolupráci s Machem "diskutuje".

Delegáti na ustavujícím sněmu..: Delegáti na ustavujícím sněmu.foto: Právo/Milan Malíček

Strana si aké odhlasovala své stanovy. Vedení budou vždy volit všichni členové strany, například přes internet. O většině pozměňujících návrhů stanov budou členové teprve diskutovat, stejně jako například o zákazu členství bývalým členům KSČ či komunistické Státní bezpečnosti.

Členkou strany se stala senátorka Janáčková

Ačkoli se strana teprve ustanovuje, má už své zastoupení v nejvyšších patrech politiky. Její členkou se totiž tento týden stala místopředsedkyně Janáčková, která do Senátu kandidovala za hnutí Nezávislí a která je členkou senátního klubu ODS. Proti politice ODS se prý nechce vyhraňovat. Janáčková řekla, že nesouhlasí se schválením lisabonské smlouvy. Pokud parlament lisabonskou smlouvu schválí, Janáčková podpoří ústavní stížnost.

Předseda strany Petr Mach a místopředseda Jiří Payne..: Předseda strany Petr Mach a místopředseda Jiří Payne.foto: Právo/Milan Malíček

Janáčková v roce 2006 pronesla kontroverzní výroky na adresu Romů z ostravského obvodu Mariánské Hory. Za výroky ji chtěla stíhat policie, Senát ji ale k trestnímu stíhání odmítl vydat. Mach se nebojí toho, že by tato skutečnost přilákala do SSO pravicové extremisty.

Alternativa pro nespokojené voliče ODS

Do SSO vstoupil i mladší prezidentův syn Jan Klaus. Odmítl ale kandidovat na místopředsednickou funkci, na kterou ho jeden z členů strany navrhl.

SSO chce být zejména alternativou pro nespokojené voliče ODS. "Budeme hájit zásadní snížení daní a podstatné snížení vládních regulací," řekl na sněmu Mach. Pravicové voliče chce získat především odmítáním lisabonské smlouvy. "Nechceme lisabonskou smlouvu, máme jinou představu o Evropě," zdůraznil Mach