Pane prezidente, jak hodnotíte dosavadní jednání Ústavního soudu?

Myslím, že jste mé promyšlené argumenty slyšeli. Mohu pouze vyjádřit svou víru v to, že jsme zvolili Ústavní soud, a koneckonců já ho jmenoval, jako vážnou instituci a jsem velmi rád, že došlo k odročení na středu. To snad naznačuje, že soud se argumenty, které zazněly nad rámec původních podání, bude vážně zabývat a že to v hlavách některých ústavních soudců nebo soudkyň něco zanechalo. Proto jsem rád, že ta debata před soudem proběhla.

ČTĚTE TAKÉ: Vystoupení Václava Klause před Ústavním soudem

Očekával jste, že se soudci při jednání budou více dotazovat na podrobnosti?

Čekal jsem, i když nejsem zkušeným účastníkem jednání před Ústavním soudem, že půjde trochu o víc, od soudců jsem nějaké vystupování čekal.

Pokud by Ústavní soud Lisabonskou smlouvu posvětil, kdy ji po případném schválení podepíšete?

To je naprosto bezpředmětná otázka. Česká republika je jedinou zemí, kde o Lisabonské smlouvě nezačaly jakékoli debaty v parlamentu. V tomto smyslu jsme v úplně jiné pozici než ostatní evropské země. A jak jsem již řekl, ukazuje se, že ústavám většiny evropských zemí nevadí stát se součástí federativního státu.

Ne náhodou s tím má největší problém Německo a my, protože v ústavách těchto zemí je to opravdu v podstatě znemožněno a zakázáno. Není to jen Česká republika a Irsko, je to i Německo, které smlouvu ještě neratifikovalo.

Takže si myslím, že je na místě mé okřídlené rčení: neptej se šachisty na tři tahy dopředu, ale ptej se na následující. Uvidíme, jak soud rozhodne, dalším krokem, pokud by soud udělal tu tragickou chybu a řekl, že smlouva je v souladu s naším ústavním pořádkem, by bylo projednávání v parlamentu. A padesátým devátým krokem je rozhodování prezidenta.

Pokud by ČR smlouvu neratifikovala, nebylo by na místě uvažovat o odchodu z EU?

Prosím vás, mohu tu vyslovit velmi silnou větu, kterou v různé podobě opakovaně říkám. Pro nás, a to říkám vědomě, členství v Unii nemá alternativu. Nicméně formy a metody používané v evropské integraci mají alternativ desítky či stovky. Tuto věc je nutno odlišit.

A zakázat komukoli v Evropě možnost vyjadřovat ano či ne těm různým metodám a formám organizování evropského integračního procesu by bylo pošlapáním samotné podstaty Evropské unie, ale i myšlenkového dědictví evropského kontinentu.

ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: Lisabonská smlouva je neústavní, řekl Klaus soudcům

Zúčastníte se u soudu také vyhlášení?

Nás opravdu nenapadlo, že bychom se měli zúčastnit. Ale pochopil jsem rozhořčení zástupců Senátu, neboť tam je na středu připravena ustanovující schůze, budou přijímáni noví senátoři a budou skládat svůj slib. Takže to vypadá, že ze Senátu, který je navrhovatelem, tu ani nikdo nemůže být.

Považuji to za jistou nekoordinaci soudu s politickými orgány, stejně jako byl zbytečnou nekoordinací výběr termínu prvního jednání na den, kdy byla dávno domluvena moje zahraniční cesta.