"Naše tendence je zvýšit počet volně prodejných léků, aby je pacienti měli snáze dostupné. Zástupci lékařů jsou většinou pro. Skupina léků s omezením bude především pro léky s pseudoefedrinem, tím přispíváme k boji proti kriminalitě. Také tam budou léky, na kterých se dohodneme," řekl novinářům ministr.

Lékaři po zveřejnění seznamu léků, které by od nového roku mohly být volně dostupné v lékárnách, upozorňovali, že že užívání těchto léků bez lékařské kontroly může pacienta ohrozit na zdraví, případně i na životě.

Člen tiskové komise Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek potvrdil, že lékaři souhlasí s tím, aby se skupina volně prodejných léků rozšířila. "Shoda je, že zařazování bude podle odborných kritérií, nikoli podle politických tlaků, nebo lékárenských či distributorských lobby," řekl.

Seznam léků před časem zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv, aby o něm mohla odborná veřejnost diskutovat. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka stála za návrhem především lobby farmaceutických firem, kterým by narostly zisky.