Podle listu má být na summitu schváleno prohlášení, v němž bude osm zemí, které ještě lisabonskou smlouvu neratifikovaly, vyzváno k urychlení tohoto procesu. Na otázku, zda s tím Česko souhlasí, Schwarzenberg odpověděl: "Je velmi důležité, aby všechny instituce EU odolaly pokušení vyvíjet teď nějaký tlak. To by bylo kontraproduktivní. Tlak je už beztak dost velký, neměli bychom ho ještě dál zvyšovat. Proto podobnou rezoluci nepodpoříme, nemělo by to smysl."

V pondělí na jednání ministrů zahraničí EU v Lucemburku český ministr prohlásil, že irské "ne" lisabonské smlouvě o reformě institucí EU není důvod k zastavení ratifikace tohoto dokumentu.

Připomněl však, stejně jako v rozhovoru pro Der Standard, že Česko musí napřed vyčkat rozhodnutí Ústavního soudu, který zkoumá, zda je Lisabonská smlouva v souladu s českou ústavou. To podle něj potrvá ještě několik měsíců. Kromě toho by se situace měla napřed uklidnit, než budou podnikány další kroky.

Na otázku, jaké bude podle něj řešení nynější situace, Schwarzenberg odpověděl, že nemá talent na předpovídání. "Spoléhám se raději na fakta a z nich vyvozuji závěry. Určitě ale nechci Evropu bez Irska. Irsko si musí v klidu rozmyslet svůj další postup a my mu k tomu musíme dopřát čas. Vyvíjet tlak by bylo to nejhloupější, co bychom teď mohli udělat," řekl.