"Za vlády Jiřího Paroubka sám Jiří Paroubek z dvaceti schůzí byl šestkrát omluven, takže chyběl na 30 procentech ústních interpelací na premiéra. A za jeho vlády chybělo na interpelacích 34 ministrů,“ vypočítával od řečnického pultíku Topolánek.

"Za mých dvou vlád proběhlo taky dvacet schůzí. Chyběl jsem na čtyřech, to je zhruba 20 procent neúčasti. Takže se dá říct, že Jiří Paroubek má o 50 procent neúčasti víc než já,“ tvrdí premiér.


U ministrů je už ale situace horší, interpelace zanedbávají. "Ministrů chybělo 44, to je zhruba o 25 procent víc. A tady je rezerva, kterou beru vážně, a budu se tím seriózně zabývat. Doufám, že ministři mé doporučení, protože je nemohu přinutit, vyslyší,“ sdělil Topolánek.

Při interpelacích na ministry opět chyběli vicepremiéři

Paradoxní ovšem je, že když začaly ve čtyři hodiny odpoledne interpelace na ministry, nebyl v jednacím sále ani jeden vicepremiér. Poslankyně Kateřina Konečná (KSČM) té příležitosti využila a připomněla Topolánkovi, jak se chlubil statistikou účasti na interpelacích, a upozornila, že absence vicepremiéra je důvodem k přerušení schůze Sněmovny.

Situaci zachránil vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek, který rychle dorazil do sálu.

Na VŠE až na podzim

Komunistickou poslankyni Konečnou také zajímalo, zda premiér získal kvalifikaci v oboru ekonomie a jaké odborné práce publikoval, když se stal externím vyučujícím na Vysoké škole ekonomické v Praze. Topolánek ale oznámil, že vyučujícím ještě není.

"Já jsem se nestal externím vyučujícím na Vysoké škole ekonomické. Pokud se jím stanu, bude to v podzimním semestru,“ řekl premiér. "V podzimním semestru míním podepsat externí smlouvu s národohospodářskou fakultou, což jsem ještě neučinil. Měl bych mít přednášky na téma "Public choice - veřejná volba" a oblast, která je mi velmi blízká, a to je síťové odvětví, speciálně energetika,“ doplnil.

Premiér také odmítl, že by neměl dostatečnou kvalifikaci pro působení na vysoké škole. "Jsem pouze inženýr, mám několik kurzů, nicméně řekl bych, že praktické zkušenosti z těchto oborů mě opravňují k tomu, abych stejně jako mnozí jiní přednášet mohl,“ prohlásil na svou obranu.

"Na to, abych mohl dělat přednášku na vysoké škole, nemusím být docent nebo profesor,“ řekl s tím, že na vysokých školách přednáší nejméně deset let a sedm let zkoušel u státnic na Vysoké škole báňské.

Rath opět nezklamal

Nebyly by to sněmovní interpelace, kdyby na nich nevystoupil místopředseda poslanců ČSSD David Rath. Ani ve čtvrtek si nenechal ujít příležitost a pustil se do Topolánka. Apeloval na něj, aby se začal chovat slušně a připomněl premiérovi výroky, které pronesl na adresu odborářů na jednání tripartity. Topolánek si to ovšem nenechal líbit. Odmítl, že by byl na tripartitě vulgární.

"Nejsprostší slovo, které jsem odborářům řekl, je teplá strava,“ hájil se premiér.

Rath také Topolánkovi vytkl, že měl říct vyhazovači na kyperské diskotéce, když jej nechtěl vpustit, větu "Víte, kdo já jsem?".

To premiér ostře odmítl. "Všichni, kdo mě znají, tak si nedovedou představit, že by Topolánek vyslovil větu: 'Víte, kdo já jsem?'," řekl s tím, že jde o lež. Navíc prohlásil, že o informace o jeho výroku na Kypru byly rozesílány novinářům "dimunovsky" v esemeskách. Narazil tak na Petra Dimuna, který ač o něm šéf ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že není jeho poradcem, dochází prý do Lidového domu na porady, kterých se předseda ČSSD účastní.