Výstavu v sobotu zhlédlo 2844 lidí; před pěti lety, kdy se vystavovaly pouze hlavní korunovační klenoty, přišlo první den 4200 lidí.

V osm hodin se otevřely Jižní zahrady a za doprovodu Hradní stráže lidé šli až k Býčímu schodišti, kde čekali na devátou hodinu, kdy se expozice otevře. Mnozí se na sychravé počasí důsledně připravili; kromě teplého oblečení nezapomněli ani na svačinu, deku a termosku s horkým nápojem.

Hradní stráž ovšem do sálu, kde jsou klenoty uloženy, návštěvníky s jídlem a pitím nepustila. Také batohy si museli návštěvníci před vstupem odkládat.

Jednou z prvních návštěvnic byla i pětapadesátiletá žena z Moravy. "Přišla jsem ve 03:30 a byla jsem druhá, paní před námi tady spala. Klenoty jsem viděla už jako dítě a těším se na jejich sílu a setkání s nimi," uvedla.

Po zhlédnutí českého národního pokladu byli mnozí dojati. "Vidím je asi naposled. Určitě předčily má očekávání, hlavně koruna je úžasná," řekl důchodce Jiří Prokop, který do Prahy přijel z Brna už v pátek večer.


foto: Právo/Milan Malíček

Čekajícím lidem byly k dispozici toalety, občerstvení a lavičky pro ty, kteří nevydrželi stát celou dobu.


 foto: Právo/Milan Malíček
Výstava samotná byla otevřena od 9 do 17 hodin.

Výstava potrvá 11 dní
Jeden ze symbolů české státnosti a poklad nevyčíslitelné hodnoty mohou občané od soboty zdarma vidět ve Vladislavském sále Pražského hradu. Výstava potrvá jedenáct dní, tedy do 29. dubna.


foto: Právo/Milan Malíček

„Těch jedenáct dní je maximum vzhledem k vystavovaným předmětům a také k bezpečnostním opatřením, která zde panují,“ řekl Právu ředitel odboru turistického ruchu Správy Pražského hradu František Kadlec.
"Všechny předměty korunovačních klenotů jsou v perfektním stavu." Jiří Belda, zlatník a restaurátor

Umělecký zlatník a restaurátor Jiří Belda se o korunovační klenoty stará od roku 1966. „Všechny předměty jsou v perfektním stavu. Doufám, že takové zůstanou ještě dlouho,“ řekl Belda.

Také v Korunní komoře, kde jsou klenoty uloženy, restaurátoři nezaznamenali závažná poškození. Letošní výstava je jedinečná v tom, že kromě klenotů jsou vystavovány i další předměty, které souvisejí s historií korunovací.

Jsou to mimo jiné relikviáře, grafiky ukazující průběh korunovací nebo obaly na klenoty a truhly, ve kterých bývaly transportovány. Mnoho z nich pochází z takzvaného Svatovítského pokladu a patří k jeho nejcennějším částem.


V Praze jsou po pěti letech vystaveny korunovační klenoty (Stream.cz)
Vystaveny jsou i kopie
Ti, kterým by se nepovedlo letos klenoty zhlédnout, si mohou alespoň zakoupit DVD se záznamem výstavy nebo obsáhlou publikaci o korunovačních klenotech.

Kromě toho jsou ve stálé expozici Příběh Pražského hradu vystaveny jejich kopie.