"Jsem tím konsternován. Byla to stejná dikce, stejný slovosled, jako kdybych poslouchal vystupování komunistických či sociálnědemokratických zákonodárců. To nebyly ústavně-právní argumenty, ale politická prohlášení," řekl vicepremiér na adresu ústavních soudců Pavla Rychetského, Jiřího Nykodýma a Elišky Wagnerové.

Nečas je nicméně přesvědčen, že většina jejich kolegů se řídí ústavně-právními, nikoliv politickými hledisky. Proto jeho kritika míří jen na tři zmíněné soudce, nikoliv na Ústavní soud jako celek.

:. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Rychetský prý shání podporu pro zrušení poplatků

Nečas si myslí, že předseda Ústavního soudu Rychetský, bývalý místopředseda vlády za ČSSD, odložil rozhodnutí o legitimitě poplatků na neurčito hlavně proto, že nemá dostatečnou většinu pro jejich zrušení. Nyní hledá prostor, jak chybějící hlasy získat, soudí vládní politik.

"Nabízí se také otázka, zda souhra Rychetského s šéfem poslanců ČSSD Michalem Haškem byla pouze shodou okolností, nebo řízenou politickou agitací," prohlásil ministr práce a sociálních věcí.

Rychetský, Julínek a děti v inkubátoru

Ministr Julínek před Ústavním soudem obhajoval regulační poplatky. Na otázku předsedy soudu Pavla Rychetského, proč mají poplatky platit i děti v inkubátoru, lidé v kómatu nebo v bezvědomí, odpověděl: "Za děti platí poplatky rodiče, ty si tu regulační funkci poplatků musí uvědomit.“
"A to tedy mají ty děti z inkubátoru vyndat?“ překvapeně reagoval Rychetský.

Podobně hájil Julínek i poplatky za recept. "Česká republika je rekordmanem ve spotřebě léků, za deset miliard ročně se jich spláchne do záchodu! Pacient je mnohdy v předepisování léků aktivní,“ argumentoval Julínek.

Předseda Rychetský opět překvapeně reagoval: Takže pacienti mají tlačit na lékaře, aby léky nepředepisoval?“ pravil Rychetský.

Po výslechu Topolánka a Julínka, kteří obhajovali zavedení poplatků, soudci odročili jednání o návrhu ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí na neurčito.

Soud podle Rychetského potřebuje najít shodu a zformulovat své stanovisko. V minulých dnech připustil, že jasné většinové stanovisko soudu se zatím nerýsuje.

ČTĚTE: ÚS podusil Julínka, o poplatcích nerozhodl