"Rozhodnutí, zda se má, či nemá premiér coby představitel republiky zúčastnit zahájení OH, bude rozhodnutím celé vlády. Přijmeme ho na základě důkladné věcné analýzy," sdělil Novinkám Topolánek.

Lidé na celém světě v posledních dnech upozorňují demonstracemi na porušování lidských práv v Tibetu pod čínskou správou. Čína minulý týden násilně potlačila protesty, které v tibetském hlavním městě Lhase vypukly v den 49. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci Tibetu.

"Plně stojím za prohlášením vlády k situaci v Tibetu, které je ostatně také mým dílem, a pokládám ho v této chvíli za dostatečné," uvedl k tomu Topolánek. Současně ale řekl, že nechce poškodit české sportovce. "V žádném případě nespojuji jejich účast s mým rozhodnutím jet či nejet na zahájení OH," napsal Topolánek.

Kvůli násilnostem v Tibetu se už mnoho osobností vyjádřilo pro bojkot her v Pekingu, většina olympijských výborů včetně českého se však proti podobnému kroku postavila.

Polský premiér se rozhodl sám, do Číny nepojede

Narozdíl od Topolánka oznámil předseda polské vlády Donald Tusk, že se o své účasti už rozhodl. Na olympiádu nepojede kvůli represím Pekingu v Tibetu.

Podle deníku Dziennik se stal prvním šéfem některé z evropských vlád, který se takto jednoznačně rozhodl.

"Nemám v úmyslu se zúčastnit zahájení her v Pekingu. Polsko je země střední velikosti a nesnaží se být první, ale můj názor je velmi jasný: přítomnost politiků na zahájení těchto her se mi zdá nevhodná," řekl Tusk v polském deníku.

Klausovi budou v létě operovat kyčel

Prezident Václav Klaus letos v létě podstoupí operaci kyčelního kloubu, řekl mluvčí Hradu Petr Hájek. zákrok je podle něj dlouhodobě plánovaný. Klaus na svých stránkách www.klaus.cz už ve středu uvedl, že se na letní hry nechystá.

Účast na olmypiádě v Číně zatím jednoznačně vyloučili jen Klaus, pražský primátor Pavel Bém (ODS) a ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených).

Český olympijský výbor vždy na hry zve hlavu státu, premiéra a ministra školství, uvedl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.