Pokud k nám budou občas jezdit ruští důstojníci na prohlídku nebude to problém, ale musí to mít určitý status, řekl Havel.

Havel vyzdvihl roli USA v historii Československa. „Američané od nás chtějí maličkost, my začínáme dělat drahoty. Máme šanci vyjít vstříc našemu spojenci. Pacifisté proti radaru páchají něco stejně nebezpečného, jako byl pacifismus před mnichovskou dohodou v roce 1938,“ řekl Havel.

Exprezident Sovětského svazu v Otázkách kritizoval stavbu amerického radaru. Celý systém je podle Gorbačova proti Rusku a Číně.

Havel by na olympiádu nejel

Havel by jako prezident pravděpodobně na olympijské hry v Číně, které jsou plánovány na srpen, nejel. "Nejsem považován za sportovce, měl bych zábrany," řekl.

Havel si nemyslí, že pořádání olympiády může oslabit autoritářský režim. „Doposud se to nestalo,“ řekl Havel. Přirovnal tuto situaci k Olympijským hrám v nacistickém Německu v roce 1936, které podle jeho slov Hitlerův režim posílily.

K protestům v Tibetu čtěte:
VIDEO: Demonstrace za Tibet rozháněla policie, v Indii zatkli 30 žen
Čína bude kvůli Björk podporující Tibet "přísná" na cizí hvězdy
Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu
Na Everest se kvůli Číňanům nikdo nedostane ani z Nepálu
Demonstrace v Tibetu si vyžádaly dva mrtvé
Protesty v Tibetu stály život až 80 lidí, Čína blokuje internet
Čína popírá střelbu do Tibeťan

Podle Havla dalajláma nemluví o samostatném Tibetu, ale jen o uchování tibetské kultury. Dalajláma nevyzývá k odtržení ani k násilí.

Bývalý prezident Václav Havel v Otázkách Václava Moravce.:. Bývalý prezident Václav Havel v Otázkách Václava Moravce.foto: Právo/Petr Hloušek

V Bílém domě by rád viděl Clintonovou

Havel podporuje v americké prezidentské volbě Hillary Clintonovou. „Obama by mohl být viceprezidentem, pro Ameriku by to možná bylo dobré,“ řekl Havel. Exprezident v případě vítězství demokratického kandidáta neočekává velké změny v zahraniční politice USA. Okamžité odvolání vojáků z Iráku se podle něj konat nebude.

Klause na Hradě Havel čekal

Havel předpokládal, že v českých prezidentských volbách vyhraje na 90 procent Václav Klaus. Švejnarův výsledek však považuje za úspěch. Havel se podle svých slov usmívá nad označením Švejnara a lidí kolem Havla jako „pravdaláskaře“, které používá prezident Václav Klaus.

Havel vítá, že jednou z hlavních os zahraniční politiky jsou lidská práva. Ale kritizuje sebeprezentování českého státu. Vadí mu „čecháčkovské“ pojetí politiky. Na nikoho se neohlížet, narážel tak na otázku přijetí víz do USA.