Pro zamítnutí návrhu na zrušení poplatků hlasovalo 83 koaličních poslanců, což byl nejmenší potřebný počet. Proti zamítnutí se vyslovilo 81 opozičních zákonodárců.

S koalicí hlasovali i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Evžen Snítilý, rovněž bývalý člen ČSSD, byl naopak spolu se socialisty, KSČM a Hovorkou proti zamítnutí.

Lidovecký poslanec Hovorka v debatě řekl, že chce, aby od poplatků byly osvobozeny děti do 18 let a senioři. Vyjádřil názor, že poplatky v současné podobě odporují Ústavě. „Jsem toho názoru, že z Ústavy nelze dělat trhací kalendář,“ řekl.

„Je čas ty poplatky zrušit a možná začít seriózní debatu o tom, jak vypadají poplatky v jiných státech Evropské unie, že nejsou takto nesmyslné jako u nás, a začít seriózně uvažovat o tom, co s tím skutečně uděláme,“ uvedl pak David Rath (ČSSD) „Pane premiére, vzpamatujte se, odvolejte Julínka, jinak se ještě více zesměšníte,“ vyzval Topolánka.

Poplatky vyhodnotí příští měsíc
Koalice chce dopad poplatků vyhodnotit v dubnu, místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová ale spolu s Hovorkou a dalšími zákonodárci předložila novelu , která má zrušit poplatky za pobyt novorozenců v nemocnici.

Stáhnout ji chce až v případě, že se koalice shodne na společném návrhu.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS)Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS)foto: Právo/Michaela Říhová

Návrh o převedení brněnské úrazovky prošel
Sněmovna v úterý pustila do druhého čtení návrh ČSSD, jímž autoři navrhují převést brněnskou Úrazovou nemocnici ze státu na Brno, a zabránit tak jejímu zrušení. Pro zamítnutí bylo 87 a proti 88 poslanců. Poslanci budou projednávat také návrhy na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Na programu mají také zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Zda se k tomuto bodu dostanou ještě v úterý, není jasné.

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministra Tomáše Julínka (ODS) chce Úrazovou nemocnici převést na fakultní nemocnici v Bohunicích. "Plány jsou projednáné s traumatologickou společností a zdravotními pojišťovnami," řekl Julínek. Zdůraznil, že pro Úrazovou nemocnici bude v Bohnicích vyhrazeno celé jedno patro. "Odpovědnost musí zůstat státu, protože nemocnice nemá význam jen pro Brno," vysvětlil.

„Díky tomu, že se to dostalo do výboru, se může také stát, že se opravdu převede Úrazová nemocnice na Brno. A já myslím, že teď již z toho mají samotní autoři strach, protože oni měli opravdu v plánu jenom exhibovat,“ reagoval na neúspěšný pokus návrh zamítnout Julínek.

"Snažíme se zabránit nepochopitelným krokům ministerstva zdravotnictví," vysvětlil předseda poslanců ČSSD Michal Hašek s tím, že nemocnice je na špičkové úrovni. "Zdravotnictví v ČR a konkrétně v Brně je jedním z nejefektivněších zdravotnicví v Evropě. To platí i pro Úrazovou nemocnici," řekl Jeroným Tejc (ČSSD).

"Znepokojuje mě pohrdání s názorem 43 tisíc občanů, kteří podepsali petici proti zrušení nemocnice," řekla Zuzka Bebarová-Rujbrová z KSČM.

Se zrušením nemocnice nesouhlasí ani poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka. "Řešení navrhované panem ministrem není vyhovující, chce přestěhovat pouze torzo nemocnice a to přinese zhoršení zdravotní péče," poznamenal. "Žádám proto ministra o pozastavení přesunu nemocnice," dodal s tím, že je třeba návrh ČSSD podpořit.