Hlavní obsah

Šojdrová obešla koalici a podala vlastní návrh na zrušení poplatků

Místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová podala ve středu večer návrh na zrušení poplatků pro novorozence. Učinila tak, aniž by počkala na výsledek středeční schůzky lídrů koalice. Ti se dohodli na tom, že koaliční poslanci by do budoucna neměli podávat nekonzultované návrhy.

Šojdrová obešla koalici a podala vlastní návrh na zrušení poplatků

"Včera ... ve večerních hodinách jsem podala spolu s dalšími poslanci návrh zákona, kterým se ruší poplatky za pobyt v nemocnici pro novorozence. Novela zákona č.48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, obsahuje rozšíření osob, na které se nebude vztahovat regulační poplatek za pobyt v ústavní péči, o novorozence," uvedla Šojdrová v tiskovém prohlášení.

Šojdrová se středečního jednání koalice nezúčastnila, již předem ale oznámila, že svůj návrh podá nezávisle na výsledku setkání. "O svém záměru napravit chybu, která se stala při schválení zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, jsem informovala předsedy koaličních stran již v listopadu loňského roku," dodala.

Uvedla, že před středeční schůzkou oslovila premiéra s žádostí o možnost projednat tento návrh. "Pan premiér mi sdělil, že avizované jednání koaliční devítky se nebude návrhem zabývat. Ujistil mne, že také ODS má zájem o některé změny ve zdravotnických poplatcích a do 14 dnů by měly být všechny návrhy shromážděny," podotkla.

Vyjádření zodpovědnosti

Šojdrová se pak po poradě s dalšími spolupředkladateli rozhodla návrh předložit, a to v 19:30, tedy ještě před výsledky koaliční schůzky. "Domníváme se, že náš návrh odpovídá záměru pana premiéra a je totožný s tím, co obsahoval původní vládní návrh zákona v tisku 222," poznamenala s tím, že jí jde o co nejrychlejší nápravu "chyby, která se při projednávání zákona stala".

"Věříme, že náš návrh bude přijímán jako vyjádření naší zodpovědnosti," podotkla.

"Vím, že to podala," řekl ČTK další křesťanský demokrat Ludvík Hovorka, který novelu rovněž podepsal.

Čunek upřednostňuje koaliční řešení

"Pevně věřím, že v této věci bude ve velmi krátké době dosaženo koaliční dohody. Tato dohoda bude podle mě natolik kvalitní, že předložený návrh některých poslanců KDU-ČSL bude zcela bezpředmětný," komentoval ve čtvrtek ráno krok Šojdrové předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Koaliční lídři se ve středu dohodli, že zhodnotí dopady poplatků ve zdravotnictví už po třech měsících a nikoliv po půl roce, jak vláda původně plánovala. Reformu zdravotnictví chce koalice řešit systémově, již ve čtvrtek bude organizovat pracovní komisi ke zdravotnictví.

Strany se také shodly na tom, že koaliční projekt je dobrý a že je třeba v něm pokračovat. Podle předsedů koaličních stran se jejich priority shodují s tím, co obsahuje programové prohlášení vlády. O návratu Jiřího Čunka se nehovořilo, podle Topolánka je důležité počkat na návrat Karla Schwarzenberga z nemocnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků