"Vzpomínky jsou stále živé, vyrovnat se s nimi musím sám,“ řekl Jiří Pudil, který v osudný den seděl v autobuse.

Pietního aktu se účastnilo na třicet lidí. Mezi pozůstalými byli i lidé, kteří nehodu přežili, a místní obyvatelé. Pomník tvoří 21 velkých kamenů. Dvacet z nich připomíná počet obětí nehody autobusu. Sedmnáct jich zemřelo na místě, jeden při převozu do nemocnice a dva na následky poranění. Do posledního kamene jsou vytesána jména obětí.

Lidé pokládali věnce a zapalovali svíce. Společně pak kritizovali stav obávaného úseku E 55, který stále považují za nebezpečný.

Grafický profil k pátému výročí nehody autobusu u obce Nažidla na Českokrumlovsku:. Grafický profil k pátému výročí nehody autobusu u obce Nažidla na Českokrumlovskufoto: ČTK
"Je to smutné. Před pěti lety padlo hodně silných slov a kompetentní orgány byly hodně odvážné, ale na sliby se hodně rychle zapomnělo,“ řekl Právu Josef Pudil, který na místě přišel o čtyři příbuzné.

Po nehodě se plánovalo udělat se silnice rychlostní komunikaci a více ji zabezpečit. Doposud se však nic nestalo a podle místních je úsek stále velice nebezpečný.

Pomník z kamenů stál 650 tisíc korun. Skládali se na něj pozůstalí. Část dal Jihočeský a Karlovarský kraj, zbytek sponzoři.